Operace Mincemeat: Spojenci podstrčili Němcům tělo s falešnými dokumenty, aby jejich síly odlákali jinam

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Rok 1943. Na pláži v Punta Umbría nacházejí Španělé mrtvého muže, dle uniformy nějakého důstojníka. K velkému překvapení nacházejí na jeho těle očividně tajné dokumenty. Spojenci si v nich udávají, že se chystají zaútočit na Řecko a Sardinii. Ihned předávají zprávu německému Abwehru. Vše vypadá naprosto věrohodně a Němci tak netuší, že se lapali do sítě operace Mincemeat.

Nikdy neposílat citlivá data přes nepřátelské území

Spojenci potřebují provést útok ze severu Afriky směrem do vnitrozemí jižní Evropy. Nabízejí se dvě možnost – přes Itálii nebo přes Balkán. Sicílie by zároveň umožnila značnou moc nad Středozemním mořem, čímž je rozhodnuto. Všem je však jasné, že stejně uvažují i Němci, kteří proto budou své síly do oblasti Sicílie soustředit. Spojenci proto vymýšlejí plán, jak odvrátit jejich pozornost jinam.

Výbor pro kontrašpionážní a klamné operace (Double-Cross System či XX System) vytahuje starší návrh, kdy měl být Němcům „předhozen“ mrtvý radista, kterému se neotevřel padák. Spojenci chtěli předstírat, že nemají o ztrátě vysílačky tušení. Skrze ní by následně nepřátelům podsouvali dezinformace. V novém plánu jen vymění radiostanici za dokumenty, princip však zůstává stejný.

Němci však vědí, že by nikdy neposlali citlivé dokumenty přes území nepřítele, takže Spojenci upouštějí od shození mrtvého na pevninu na poničeném padáku a vymyslí, že tělo podstrčeného důstojníka vyplaví voda u španělských břehů. Vše bude vypadat jako letecká havárie nad mořem a Španělé jistě podezřelou událost nahlásí Němcům.

Kde sehnat mrtvého?

Mrtvý figurant musí splňovat určité předpoklady a najít vhodné tělo se ukazuje jako nesnadný úkol. Jednoduše musí vypadat jako někdo, kdo na moři prochladl a utopil se a po několika dnech ho voda náhodně vyplavila na břeh. Nakonec londýnský koroner Bentley Purchase zajistí tělo 34letého Velšana jménem Glyndwr Michael, který se otrávil jedem na krysy a nemá žádné příbuzné. Přesto raději tvrdí, že zemřel na zápal plic a jeho rodiče s poskytnutím těla souhlasí.

Kde mu sehnat spodní prádlo?

Z mrtvého muže se stane major William „Bill“ Martin narozený v roce 1907, toho času působící v britské Královské námořní pěchotě. Muži oblečou polní uniformu (battledress), protože uniformu námořního důstojníka by mu museli ušít na míru. Obstarají mu však bavlněné spodní prádlo. Velmi nedostatkové zboží, na které platí přídělový systém, opatří od náhle zesnulého profesora Oxfordské univerzity.

Kromě falešných tajných dokumentů vybaví Williama Martina ještě fotkou jeho fiktivní přítelkyně Pam, kterou přestavuje zaměstnankyně MI5 Nancy Jean Leslie. Má u sebe proto i dva milostné dopisy a účtenku o koupi snubního prstenu. S sebou si nese také dopis od otce, rodinného právníka a banky, která vymáhá zaplacení přečerpaného účtu. Nechybí ani řada osobních drobností. Svou identifikační kartu má označenou jako prozatímní, málokdo má totiž všechny své dokumenty v pořádku po celou dobu války.

Na místo ho dopraví ponorka

Vše je pečlivě vybráno tak, aby to vypadalo, že major Martin odletěl 24. dubna z Londýna a cestou ztroskotal na moři. Na místo je přepraven v ocelovém kanystru naplněném suchým ledem, který zpomaluje rozklad těla, a to na palubě britské ponorky HMS Seraph. Její posádka se domnívá, že přepravují tajné meteorologické zařízení. Poblíž španělských břehů se vynoří nad ránem. Informovaní důstojníci otevřou kanystr, majoru Martinovi oblečou záchrannou vestu, k tělu mu připevní brašnu s dokumenty a dokonce pronesou pohřební bohoslužbu. Pak už jej jen shodí do moře a vypustí malý záchranný člun, na kterém se měl plavit.

Sovětský pilot naletěl na byt své tchyně letadlem, chtěl zabít sebe, svou ženu i své malé dítě.

Tělo nalezne rybář o 5 hodin později a předá ho místní milici. Patolog před sebou vidí utonulého muže, který ve vodě strávil tři až pět dnů. Poté se tělo dostane k britskému konzulovi, fiktivnímu vojáku je vystrojen vojenský pohřeb a je uveden na seznamu padlých. Navíc je vyhlášeno skryté pátrání po tajných dokumentech, které měl mít u sebe. Němci proto dělají vše pro to, aby se k nim dostali jako první. To se jim samozřejmě povede a informace hned předají do Berlína. Dopisy vrátí zpět do obálek a předají Britům.

I přes Göbbelsovy a Mussoliniho pochybnosti je vše bráno jako fakt. Značná část německých obranných linií se stěhuje do Řecka, Sardinie a na Korsiku. Operace Mincemeat se zdařila.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu