Fosa je řazena do čeledi madagaskarské šelmy, jde o šelmu, která se vyskytuje ve svém přirozeném prostředí pouze na Madagaskaru a nikde jinde na světě ji tak nenajdeme. I když se v některých zoologických zahradách daří úspěšně tyto šelmy chovat i v zajetí.
Složitá kočička
Fosy a ostatní madagaskarské šelmy jsou spolu velmi blízce příbuzné a tvoří samostatný kladogram. Fosa je zároveň největším masožravým savcem, který Madagaskar obývá, porovnat je lze například s malými pumami americkými. Samci jsou přitom větší než samice. Díky tomu, že mají zatažitelné drápy a flexibilní kotníky, mohou lézt po stromech nahoru a dolů hlavou napřed, umí také obstojně skákat ze stromu na strom.
Obývají jen zalesněné lokality, lovit mohou ve dne i v noci a až padesát procent jejich stravy tvoří lemuři. Když neuloví žádného lemura, musí se spokojit s ještěrkou, ptákem nebo menším hlodavcem.
Páření na stromech
Fosy se páří výhradně na větvích stromů a jejich páření pak může trvat i několik dlouhých hodin. Samice jsou pak v březí jen tři měsíce. Mláďata se rodí slepá a bezzubá. Dospělosti pak fosy dosahují ve věku tří až čtyř let.
Chov v zajetí
Fosy sice nenajdeme nikde jinde ve volné přírodě než na Madagaskaru, ale jejich chov se úspěšně daří i v zajetí, některé zoologické zahrady chovají fosy také u nás v České republice. Vidět je můžete konkrétně v Zoo Tábor a v Safari parku Dvůr Králové. Úplně první odchov fos v zajetí se úspěšně podařil v roce 1974 ve Francii.
Toto zajímavé zvířátko byste rozhodně měli vidět.