Ohrožené druhy zvířat aneb smutné příběhy živočichů, které naši vnuci možná živé již neuvidí

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Lidská civilizace má na planetu dalekosáhlý vliv. Jedním z těch nepříznivých je i to, že prudce roste počet ohrožených druhů zvířat neboli živočichů, kterým v blízké budoucnosti hrozí vysoké riziko vyhynutí. Pojďme se podívat na ty nejznámější ohrožené druhy, které ochránci přírody často využívají k financování nejrůznějších projektů. Lidé totiž mnohem častěji a více přispějí na záchranu roztomilé pandy nebo nádherného tygra než na záchranu scinka či švába. Nicméně i oni jsou nedílnou součástí svých ekosystémů a zaslouží si stejnou pomoc.

Panda velká

Pandy mají rádi všichni, a jsou tak pravděpodobně i tím nejznámějším zvířetem, které lidstvo přivedlo na pokraj vyhynutí. Jsou též symbolem Světového fondu na ochranu přírody. Roky byly tak zvaně všude, od plyšových hraček až po animované filmy. Nicméně se zdá, že celosvětové zviditelnění a popularita přinesly skutečně své ovoce. Čína, kde žije zbývající divoká populace, zavedla od konce 80. let 20. století přísnější ochranu biotopů a pytláctví téměř ustalo. V roce 2016 tak byla panda přesuta z kategorie ohrožený druh do mírnější kategorie zranitelný druh.

Gorila

V závislosti na tom, koho se zeptáte, existují buď dva druhy goril, východní a západní, nebo tři poddruhy, východní nížinná, západní nížinná a horská gorila. Společné mají jedno, všechny jsou ohrožené. Jedná se o největší primáty a po šimpanzovi nejbližší příbuzné člověka. Zásahy do biotopu a pytláctví vedly po mnoho desetiletí k jejich likvidaci. Vzhledem k tomu, že jejich sociální struktura je velmi složitá a že se rozmnožují pomalu, samice rodí v nejlepším případě jen jednou za čtyři roky, může smrt jen několika jedinců z gorilí tlupy katastrofálně ovlivnit její schopnost přežít.

Orangutan

Orangutan znamená v malajštině „lesní muž“, společně s gorilami a šimpanzi patří mezi hominidy. Z velké části kvůli těžbě dřeva a odchytu pro obchod s exotickými zvířaty je počet orangutanů, kteří žijí pouze na ostrovech Borneo a Sumatra v jihovýchodní Asii, podle odhadů nižší než 15 000 kusů. Na rozdíl od ostatních lidoopů jsou obvykle samotářští nebo žijí ve skupinách o méně než třech jedincích, což ztěžuje jejich sledování a studium.

Orangutan jako příklad ohroženého zvířete.
zdroj: pixabay.com

Plejtvák obrovský

Největší žijící tvor současnosti, jehož počet se udává mezi 10 000 až 25 000 jedinci. Předpokládá se, že současná populace se v důsledku lovu velryb ve 20. století snížila až o 90 %. Komerční lov tohoto druhu byl zakázán v roce 1966. Národní úřad pro mořský rybolov vypracoval v roce 1998 plán jejich „obnovy“. Ten stanovil vedení fotografických databází jednotlivých exemplářů a shromažďování genetických a migračních údajů s cílem lépe porozumět druhu, který je stále ohrožen srážkami s lodí a zamotáním do rybářských sítí.

Slon indický

Nejlepší odhad současné populace indických slonů, kteří žijí ve třinácti zemích světa, je podle Mezinárodního svazu ochrany zvířat přibližně 30 000-50 000 jedinců. Tento počet může ale být i mnohem nižší, některé oblasti, které tito tvorové přirozeně obývají, jsou totiž nepřístupné kvůli terénu nebo politické nestabilitě. Více než 50 % populace je soustředěno v Indii. Rostoucí lidská populace v této zemi, ale i jinde v Asii, vyvolává konflikty o prostor. A přestože jsou kly asijských slonů mnohem menší než kly jejich afrických protějšků, jsou stále pytlačeni kvůli slonovině, masu i kůži.

Levhart sněžný

Ačkoli se mu říká levhart, neboť svým vzhledem připomíná zimní verzi těchto skvrnitých obyvatel rovníkových oblastí, je levhart sněžný ve skutečnosti blíže příbuzný tygrovi, alespoň podle genetické analýzy. Ve volné přírodě jich pravděpodobně zbývá méně než 6500, ačkoli vzhledem k odlehlému horskému terénu, který tento druh preferuje, a jeho nepolapitelnosti se údaje získávají obtížně. Největší populace se nacházejí v Číně a Mongolsku. Jeho přirozenou kořistí jsou nahuři a kozorožci, ale v některých oblastech je silně závislý na domácích zvířatech. Problémem je, že majitelé těchto zvířat „problémové“ levharty střílejí. Rovněž pytláctví stále představuje pro tento druh velkou hrozbu.

Zdroj: onekindplanet.org, livescience.com, iucn.org

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu