Obyčejné věci našeho každodenního života, za které vděčíme armádě

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Překvapivě mnoho věcí, které používáme každý den, bylo ve skutečnosti nejprve vyvinuto pro vojenské účely. V průběhu lidské historie se totiž ukázalo, že válečné konflikty jsou často hlavním motorem inovací. Četné technologie původně vyvinuté na pomoc proti nepřátelům tak nezaměnitelným způsobem podílely na vzniku moderní společnosti, ve které žijeme. O Internetu či GPS jste už pravděpodobně slyšeli, ale co o mikrovlnce, robotickém vysavači, lepicí pásce či konzervách?

Lepicí páska

Stejně jako skříňka s nářadím či domácí lékárnička, ani mnohý seznam vojenský seznam není úplný bez lepicí pásky. Lepicí páska, kterou původně vymyslela tovární dělnice Vesta Stoudtová k utěsnění a vodotěsnosti muničních krabic, se rychle stala šikovným řešením nejrůznějších problémů, s nimiž se setkávali vojáci na bojišti. Přitom se Vestě Stoudtové málem nepodařilo dostat svůj světově převratný vynález do správných rukou. Poté, co se jejímu vynálezu nedostalo dostatečné pozornosti od odpovědných osob v jejím okolí, Stoudtová napsala přímo prezidentovi Franklinu D. Rooseveltovi. Během několika týdnů byla informována, že společnost Johnson & Johnson okamžitě zahájí výrobu její lepicí pásky pro vojenské účely. Od roku 1942 až dodnes je lepicí páska základem pro rychlé opravy, improvizované obvazování a řešení spousty dalších problémů.

Mikrovlnná trouba

V roce 1940, zatímco letadla nacistického Německa terorizovala Velkou Británii, dorazil do USA tým britských fyziků s přísně tajným nákladem, který výrazně zvýšil možnosti soudobých radarů. Výzkum britského týmu totiž umožnil posunout užitečnost radarů, které se v době druhé světové války používaly. V roce 1946 pak americký inženýr Percy Spencer podal patenty, které využívaly primární součástku z britských radarových konstrukcí, dutinový magnetron, k rychlému ohřevu potravin. Spencer údajně dostal nápad, když se mu v kapse při práci s radarovým zařízením roztavila arašídová tyčinka. V roce 1955 se pak na trhu objevily první komerční mikrovlnné trouby.

zdroj: pixabay.com

Konzervované potraviny

Kukuřice, rybičky, paštika a mnoho dalších rozmanitých potravin se dnes nachází v konzervě. Schválně, kolik konzervovaných potravin skrývá vaše spíž? Tento moderní způsob uchování potravin, který dodnes pomáhá například při nejrůznějších humanitárních katastrofách, se vyvinul z obyčejného požadavku, že i vojáci v boji musí jíst. Vojáci se odjakživa během nejrůznějších konfliktů a válek potýkali s problémem, že většina potravin se poměrně rychle kazí a znehodnocuje. Francouzská armáda údajně projevila velký zájem přijít na to, jak prodloužit trvanlivost přídělů svých vojáků poté, co si velení uvědomilo, že více mužů umírá na zkažené jídlo než na následky zranění v boji. V roce 1806 požádal Nicolas Appert francouzskou vládu o značnou finanční odměnu výměnou za to, že vynalezl způsob, jak dlouhodobě uchovávat potraviny. Díky svému vynálezu se stal „otcem konzervování“ a vojenské potraviny se navždy změnily. Nedlouho po vývoji pro armádu se konzervy dostaly i na soukromý trh a ukázaly se jako účinný a hygienický způsob dlouhodobého skladování potravin.

Robotický vysavač

Když doma pozorujete vás robotický vysavač, jak zbavuje vaši podlahu drobků či chlupů vašeho čtyřnohého miláčka, pravděpodobně by vás nenapadlo, že i za tento přístroj vlastně vděčíme armádě. Nicméně je to tak, robotické vysavače využívají údajně stejné technologie, kterou používají vojenské robotické vyhledávače min. Stejný princip, který umožňuje vysavači obratně se pohybovat kolem nábytku, aniž by se zasekl, pomáhá vojákům vyčistit nebezpečná minová pole.

Zdroj: businessinsider.com, spectrum.ieee.org, history.com, cnn.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu