Obří vejce z vyhynulého pštrosa Emu nalezené v písečné duně

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Impozantně velké pštrosí vejce bylo spatřeno v písečné duně na ostrově mezi Austrálií a Tasmánií. Tento druh Emu vyhynul již asi před 200 lety. I když popraskané a prázdné skořápce chybí několik kusů, jedná se o vzácnost.

Je to „jedinečný“ objev, jak uvedl vedoucí výzkumu Julian Hume, paleontolog a vědecký pracovník v Národním historickém muzeu v Londýně.

Jde v podstatě o jediné, téměř úplné vejce z King Island of Dromaius – trpasličí Emu, které je zhruba o polovinu větší, než od australského pevninského Emu (Dromaius novaehollandiae) – doposud existujícího a přežívajícího Emu.

Ostrovy na jihu Austrálie zaznamenaly domov tří poddruhů Emu – menšího tasmánského Emu (D. n. Diemenensis) a dvou trpasličích Emu – Emu King Island a Emu klokanského ostrova (D. n. Baudinianus).

Na čem závisel vzrůst Emu?

Během doby ledové, kdy klesala hladina moře, byly tyto ostrovy spojeny s australskou pevninou. Jakmile ledovce roztály a hladina moře stoupla (přibližně před 11 500 lety) – ostrovy se oddělily.

Když se tyto Emu izolovaly na svých ostrovech, rychle se zmenšily v evolučním procesu známém jako ostrovní nanismus. Čím menší ostrov, tím menší Emu. Neuvěřitelná zvláštnost!

Vajíčko Emu z ostrova King Island

Trpasličí emu je o 44 % menší než kontinentální emu, ale jejich vejce vlastní zhruba stejnou velikost. Během terénních prací se vědec Hume a jeho tým setkali se spoluautorem studie Christianem Robertsonem – přírodním historikem na King Islandu, jenž vlastní obrovskou sbírku pozůstatků Emu.

Korunním klenotem jeho sbírky je právě vajíčko Emu z ostrova King Island. „Našel všechny rozbité kousky na jednom místě, takže je pečlivě slepil dohromady a měl krásné, skoro úplné Emu vejce,“ konstatoval Hume živé vědě.

Zdroj: livescience.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu