David Koresh vede sektu poslušných oveček. Říkají si Davidiáni (Branch Davidians) a žijí stranou od jiných lidí na farmě Mt. Carmel v Texasu. Na pozemku však nedochází jen k neškodným modlitbám, Koresh svým stoupencům pravidelně vymývá mozek a v sídle shromažďuje zbraně. Stát se obává, že by se mohl opakovat masakr v Jonestownu. Po nepovedené razii přijde na řadu sedm týdnů trvající akce, která se do dějin zapíše jako obležení Waco.
Samozvaný mesiáš vyznává polygamii
Náboženský směr Davidiánů vznikl ve 30. letech 20. století, David Koresh se vedení této sekty ujal někdy na přelomu 80. a 90. let, kdy zahodil své původní jméno (Vernon Howell). Od začátku se považoval za vyvoleného, za jakéhosi mesiáše.
Koresh vyžaduje od všech dodržování přísných pravidel, platí to i pro malé děti. Členy sekty ovládá svým charismatem a jeho nadvládu dokládá i to, že mnozí nově příchozí mu bez protestů odevzdávají všechny své úspory. Ostatním mužům na Ranči apokalypsy, jak sídlo přejmenuje, Koresh nakáže celibát. Pro něj samotného to samozřejmě neplatí. Místní ženy považuje za své, mají mezi nimi být i čtrnáctileté, ne-li dvanáctileté dívky.
Zátah zhatil novinář
Celou sektu připravuje Apokalypsu, během níž dojde k velkému střetu se zlem, ale následovat bude čas blahobytu a míru. Po ní by se vlády nad světem mělo ujmout 24 jeho dětí. S ženami na farmě jich prý zplodil 20. V přípravě na tuto velkou událost shromažďuje v sídle zásoby potravin a také zbraně.
Právě to znepokojuje bezpečnostní složky USA, které jeho činnost několik let sledují. Úřad pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny (ATF) proto naplánuje v sídle sekty akci, která má veškeré domněnky o Koreshově nelegální činnosti potvrdit. Akce se má zakládat na momentu překvapení, zhatí to ale novinář. Na cestu k ranči se zeptá pošťáka, který Koreshe varuje. Davidiáni se obratem připraví na útok a čelí mu se zbraněmi v rukou.
Obléhání Waco
Během dvouhodinové přestřelky 28. února 1993 se agentům ATF nepodaří proniknout dovnitř. O život přijdou čtyři členové ATF a pět Davidiánů. Další lidé jsou zraněni. Přestřelka se přerodí v obléhání ranče, které bude trvat 51 dnů. Zásah přebírá FBI a Národní garda, na místo míří obrněná technika. Do oken namíří reflektory a pouštějí hlasité zvuky, dělají vše proto, aby Davidiáni nemohli zamhouřit oka. Odstaví je od vody i elektřiny. Několik málo členů sekty sídlo opouští, ostatní ale tvrdošíjně zůstávají. Svého protivníka považuji za ono zlo, se kterým se musejí během Apokalypsy utkat. Když z jejich strany velení FBI zadrží zprávu, že hrozí i hromadná sebevražda po vzoru Chrámu lidu (Jonestownský masakr), dostanou od státního zástupce svolení k zásahu.
Ráno 19. dubna 1993 FBI Koreshe naposledy varuje, reakce se ale nedočká. Obrněná vozidla proto najíždějí do staveb a dírami dovnitř vpouštějí slzný plyn. Vojáci zahajují soustavnou palbu. Vozidla podle termovize najíždějí i do míst, kde se Davidiáni skrývají. Trvá to několik hodin.
Masakr ve Waco a v Oklahoma City
Na farmě vypukne na několika místech požár. Následuje několik výbuchů a členové sekty už se nemají jak dostat ven. Střelba vně budovy stále pokračuje. Život si zachrání jen několik málo z nich. Hasiči přijíždějí poměrně rychle, k hašení jsou však puštěni až po dvaceti minutách. Dodnes se s jistotou neví, co bylo přesnou příčinou požáru. Uvažuje se o vznícení slzného plynu a rozlitého paliva, poškozené elektroinstalaci a také o založení Davidiány, jak uvádí závěr vyšetřování.
Čtěte také: Jim Jones a Chrám lidu: Největší hromadná sebevražda zaznamenala 909 obětí.
Zásah si vybral životy celkem 76 členů sekty, včetně 21 dětí, dvou těhotných žen a samotného Davida Koreshe. Někteří uhořeli, některé zasypaly trosky, jiní měli střelná poranění.
Zásah ve Waco však má ještě jednu smutnou dohru. O dva roky později otřese vládní budovou v Oklahoma City výbuch. Teroristický útok si vyžádá životy celkem 168 lidí. Strůjce bomby Timothy McVeigh uvede, že to je jeho pomsta za zásah ve Waco.
zdroj: Vox, Wikipedia, zdroj foto: Wikimedia, CC