Obdivovaný Hippokratův platan na ostrově Kos

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Milujete Řecko a rádi byste objevili a poznali ještě nějakou z jeho krás a zajímavostí? Vypravte se na ostrov Kos, kde můžete na vlastní oči spatřit strom, pod nímž podle legend sedával a vyučoval své žáky samotný Hippokrates.

Kos je třetím největším ostrovem ze souostroví Dodekanés, které leží v Egejském moři. Velkou atrakcí jsou místní převážně písčité pláže a průzračně modrá voda. Najdete zde velké vybavené pláže s lehátky a občerstvením i malebné romantické zátoky. Mezi nejlepší lidé zpravidla řadí pláže Paradise, Lambia, Thermes, Tigaki, Lambi a Psalidi nebo Camel beach.

Také příroda na ostrově Kos je okouzlující. Ačkoli je povrch ostrova spíše rovinatého charakteru, nejvyšší pohoří jménem Dikeos dokáže dát odvážlivcům pěkně do těla. Síť stezek, kterými je Kos protkán, je ideální pro milovníky pěší turistiky, cyklistiky nebo třeba i jízdy na koni. Mezi další přírodní zajímavosti, které lze navštívit patří například termální prameny v blízkosti vesnice Agios Fokas nebo ostrůvek jižně od Kosu zvaný Nisyros, jenž je vyhaslou sopkou, do jejíhož nitra se můžete vypravit na výlet.

foto: shutterstock.com, Blue Style a.s.

Za opravdový symbol ostrova Kos by se však dal označit Hippokratův platan rostoucí uprostřed náměstí Platia Platanou v hlavním městě Kos. Podle legendy vyučoval své žáky pod tímto stromem právě otec moderní medicíny, slavný Hippokrates, který na ostrově Kos narodil. Podle odborníků je strom však starý 500 až 1500 let, jedná se tedy spíše o odnož původního platanu. To však neubírá na jeho významu. Koruna stromu má průměr 12 metrů, což z něj činí největší platan v Evropě, ač některé jeho větve musí být podepřené, aby se nezlomily. V okolí stromu se také nacházejí zajímavé památky jako například mešita Loggia nebo Hrad rytířů svatého Jana (Neratzia).

foto: shutterstock.com, Blue Style a.s.

Potomky Hippokratova platanu navíc můžete najít hned na několika prestižních místech po celém světě. Obyvatelé Kosu totiž věnovali odnože či semena Hippokratova platanu třeba Národní knihovně medicíny v USA, univerzitě v Glasgow či Sydney nebo nemocnici Burwood na Novém Zélandě.

Pokud ostrov Kos a jeho stejnojmenné hlavní město navštívíte v létě, můžete si užít i Hippokratův festival, který doprovází hudba, tanec, různá vystoupení a samozřejmě skvělé jídlo. Hlavní město má však i jindy co nabídnout, je totiž příjemnou směsicí starověké kultury a moderního života. Jeho kořeny sahají až do 4. století před naším letopočtem, svou současnou podobu však získalo až v roce 1933 po ničivém zemětřesení, díky kterému ale byly odkryty četné starověké památky. Centrum města je soustředěno kolem přístavu, jehož dominantou je již zmíněný Hrad rytířů svatého Jana. Nedaleko se nachází také římská agora, k níž patří rovněž Heraklův chrám ze 3. století př. n. l.

foto: shutterstock.com, Blue Style a.s.

Pojeďte na dovolenou s CK Blue Style a poznejte krásy řeckého ostrova Kos. Během svého pobytu si nezapomeňte užívat výtečné řecké kuchyně a ochutnat i zdejší specialitu, kterou je tymiánový med.

Autor: redakce StoryMag.cz
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu