Noor Inayat Khan – silná žena, která byla popravena gestapem

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Stala se první rozhlasovou operátorkou, kterou Britové vyslali do nacisty okupované Francie. Byla zrazena, zatčena a mučena. Tajemství své země však nevyzradila. Její odměnou za to byl krátký pobyt v koncentračním táboře, kde ji nakonec zastřelili.

Stala se živitelkou rodiny po smrti otce

Noor Inayat Khan byla nejstarší ze čtyř dětí. Její otec Inayat Khan pocházel z významné indické muslimské rodiny a její matka Pirani Ameena Begum byla americkou občankou. Otec byl hudebník a se svou rodinou se několikrát přestěhoval. Nejprve do Londýna a následně do Paříže. Khan v Paříži vystudovala a začala se živit psaním dětských příběhů. Zároveň se stala živitelkou rodiny po otcově smrti.

Přidala se k boji proti nacistům za svobodu své země

Po vypuknutí druhé světové války, kdy Francie padla, uprchla s rodinou do Anglie. Napříč svým pacifistickým ideálům se rozhodla bojovat proti nacistické tyranii a zvrácenosti. Roku 1940 se přidala k dámskému pomocnému letectvu (WAAF). Byla poslána na výcvik, a nakonec se stala rádiovou operátorkou. Khan byla následně poslána na nebezpečnou misi do okupované Francie, kde měla působit jako spojka mezi agenty na pevnině a základnou v Londýně.

Ani mučení ji nezlomilo

Khan byla první žena, která byla tajně vyškolena jako bezdrátový operátor na okupované území. V říjnu 1943 vak přišla zrada z vlastních řad – Khan byla zatčena gestapem. Khan se snažila vyšetřovatelům nevyzradit tajné informace i přes kruté donucovací praktiky. Nacisté se nakonec i díky nalezeným poznámkám, které Khan nedokázala uchránit, dokázali vydávat za britskou agentu a na základě zaslaných falešných zpráv vlákat několik spojeneckých agentů do pasti gestapa. Z vězení se jí sice podařilo utéct, ale bohužel byla po pár hodinách objevena a znovu zajata. Nakonec ji převezli do věznice v Německu a tam ji brutálně mučili na samotce. Nakonec ji 13. září zastřelili.

Khan i přes veškeré mučení odmítla prozradit veškeré informace. Byla to statečná žena, věrná své zemi, která bojovala až do konce. 

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu