„Ninja kreveta“, která si nebere servítky. Rány rozdává lépe než Mike Tyson a k tomu umí rozpoznat rakovinu.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

I když je maličká a žije na dně oceánů, kreveta Mantis je nádherně zbarvená a do křížku byste se s ní určitě dostat nechtěli. Umí rozdávat pěkně tvrdé rány a má jednu unikátní schopnost. Pomocí svých očí umí rozpoznat rakovinu. Jak to dělá?

Obávaný predátor

I přestože je kreveta Mantis maličká a obvykle měří na délku jen něco okolo deseti centimetrů, v podmořských hlubinách patří k obávaným predátorům. Tyto krevety žijí na dně Tichého a Indického oceánu. Budují si speciální skrýše ve tvaru U. Ve své skrýši pak krevety číhají na kořist, a ta je mnohdy i několikanásobně větší než ony.

Rychlá a bojovná

Svou kořist dokáže kreveta Mantis velmi rychle omráčit nebo zabít. Svá klepeta totiž dokáže vymrštit neuvěřitelně rychle. Má nejen švih ale i sílu, a kdybychom to porovnali s člověkem, kreveta by nenašla konkurenta. Má ránu tak rychlou, jako kdyby vylétla vystřelená kulka ze zbraně. Dokáže dosáhnout neuvěřitelného zrychlení 102,000 m/s2. Její protivníci se tak na dně oceánu musí mít hodně na pozoru. A protože má tak rychlou reakci, přezdívá se jí „ninja kreveta“.

ninja kreveta (autor: By Roy L. Caldwell, Department of Integrative Biology, University of California, Berkeley – National Science Foundation [1], Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10483908)

Neuvěřitelný zrak

Kromě toho, že je rychlá a útočná, má kreveta Mantis také dokonalý a přesný zrak. Navíc je tento živočich schopný rozeznat zdravé buňky od těch nádorových. Kreveta Mantis tak může u člověka rozpoznat rakovinu. A to dokonce v té nejranější fázi, kdy se ještě neprojevují žádné příznaky.

Krevety Mantis jsou citlivé na detekci polarizovaného světla, které se odráží odlišně od rakovinné a zdravé tkáně.

Vědci by rádi takovou schopnost využili ve prospěch všem, proto se snaží vyrobit speciální kamery a fotoaparáty, které by to dokázaly.

ninja kreveta (By Jenny – originally posted to Flickr as mantis shrimp, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4299331)

Tyto krevety mají stejně jako všichni ostatní korýši a také zástupci hmyzu složené oči. Ty tvoří tisíce receptorů, a na rozdíl od člověka mohou Mantis vnímat i polarizaci.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu