Neúspěšné předpovědi soudného dne aneb netrefili se Mayové, vědci ani slepice

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Nejrůznější náboženští vůdci, proroci i vědci předpovídali konec světa téměř tak dlouho, jako svět existuje. Předpovídali zkázu prostřednictvím povodní, požárů či komet, ale naštěstí pro nás se nic z toho zatím  nenaplnilo. Pojďme si připomenout některé nejznámější neúspěšné předpovědi soudného dne.

Mayská apokalypsa 2012

Také jste patřili k těm, kteří měli obavy z 21. 12. 2012? Ten den totiž končil po třinácti několikasetletých cyklech mayský kalendář. Mnozí si to mylně vyložili jako absolutní konec kalendáře, který sledoval čas nepřetržitě po 5 125 let, a objevily se tak různé předpovědi soudného dne. Scénáře konce světa zahrnovaly srážku Země s imaginární planetou zvanou Nibiru, obří sluneční erupce, vyrovnání planet, které by způsobilo masivní slapové jevy, či přepólování magnetického pole Země. Přípravy na konec světa, jak ho známe, zahrnovaly také novodobou Noemovu archu postavenou mužem v Číně, rozsáhlý prodej sad pro přežití a konec světa se stal tématem řady knih a filmů.

Harold Camping 1994 či 2011

Mezi nejplodnější moderní předpovídače konce světa patří kalifornský kazatel Harold Camping, který na základě svých výkladů biblické numerologie předpověděl konec světa až mnohokrát. V roce 1992 například vydal knihu, ve které předpověděl konec světa na rok 1994. Když k ničemu nedošlo, oznámil, že ve svých výpočtech udělal matematickou chybu. K dalším koncům světa mělo dojít 21. května 2011, což je datum, které vypočítal přesně 7 000 let po biblické potopě, nebo 21. října 2011.

Panika kolem Halleyovy komety 1910

Halleyova kometa prolétá kolem Země přibližně každých 75-76 let, ale blízkost jejího přiblížení v roce 1910 vyvolala obavy, že planetu zničí, ať už srážkou, nebo jedovatými plyny, které údajně obsahuje. Následovala celosvětová panika, kterou podněcovaly i novinové titulky jako „Kometa může zabít veškerý pozemský život, říkají vědci“. Skupina lidí v Oklahomě se dokonce pokusila obětovat pannu, aby odvrátila blížící se zkázu, a „balený vzduch“ se stal vyhledávaným zbožím. I když kometa skutečně proletěla blízko naší planety, proběhlo to bez zjevných následků. Naposledy se kometa objevila v blízkosti Země v roce 1986,  příště by se měla prolétnout v roce 2061.

Velký požár Londýna 1666

Protože Bible označuje číslo 666 jako číslo šelmy, která charakterizuje Antikrista. Mnoho křesťanů v Evropě 17. století se obávalo konce světa v roce 1666. Mnozí viděli naplnění tohoto proroctví ve Velkém požáru Londýna, který trval od 2. do 5. září toho roku a zničil velkou část města. Počet obětí byl ale navzdory velikosti požáru pozoruhodně nízký, údajně zemřelo jen 10 lidí.

Slepice z Leedsu

V roce 1806 se v anglickém Leedsu objevila slepice, která údajně snášela vejce s nápisem „Kristus přichází“. Slepici údajně navštívilo velké množství lidí, kteří se obávali blížící se apokalypsy. Brzy se však zjistilo, že vejce ve skutečnosti nejsou prorockým poselstvím, ale dílem její majitelky, která na vejce psala nápisy speciálním inkoustem. Poté je znovu vkládala do těla nebohé slepice.

Zdroj: livescience.com, wired.com, nytimes.com, history.com, iflscience.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu