Celých patnáct procent lidí trpí takzvanou spánkovou opilostí. Patická rozespalost je porucha vědomí, kterou můžeme řadit k mrákotným stavům. Člověk se chová jako by byl opilý, přitom ale žádný alkohol nepožil. Jen se špatně probudil. Stavy doprovází zmatenost, malátnost a člověk si většinou nic z toho nepamatuje. Jak toto onemocnění rozpoznat a dá se s ním normálně žít?
Jak se spánková opilost projevuje
Spánková opilost se projevuje obdobně jako opilost způsobená požitím alkoholu. Stavy zmatenosti a malátnosti doprovází špatně koordinované pohyby a hlavně výpadky paměti. Může se vám to spát i po krátkém spánku během dne a klidně i každé nové ráno. Hlavně po náhlém probuzení, kdy nás budí budík nebo jiný hlasitý jev. Celé to trvá pouhých pár minut, ale pro člověka se tento stav může stát i nebezpečným. Hlavně pokud vstává zcela sám. Spánková opilost se hodně často projevuje u malých dětí, ale ty z toho obvykle v dospívání vyrostou.
Jak zabránit nehodě
Pokud se ráno špatně orientujete a jste bez energie, zkrátka si přijdete jako po flámu, zpozorněte. Měli byste si být jistí, že se vám nemůže po probuzení nic stát. Při spánkové opilosti vám totiž hrozí nebezpečí v podobě pádu ze schodů, pořezání ostrým předmětem nebo úraz hlavy a podobně. Rozhodně symptomy nepodceňujte. Pomůže, i když si raději nařídíte budík o několik desítek minut dopředu a zůstanete ležet v posteli, dokud se zcela neproberete.
Jak spánkové opilosti předcházet?
Pokud se chcete těmto ranním nepříjemným jevům vyhnout, neměli byste konzumovat velké množství alkoholu a to zejména před spaním, hovoříme ale spíše o častém až pravidelném pití. Člověk by měl vést klidný, pravidelný život a příliš se nestresovat. Stres je totiž velkým spouštěčem spánkové opilosti. Jestliže patříte k výbušným osobám , necháte se snadno vyvést z míry a rozruší vás každá maličkost, měli byste se zaměřit na relaxační cvičení.
Víte, co děláte ihned po probuzení?