Netopýři nejsou spojeni jen s koronavirem. Co jste o těchto jedinečných tvorech pravděpodobně nevěděli?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Netopýry má většina lidí spojené s obavou, aby se nám v noci nezamotali do vlasů, skvělým sluchem, Halloweenem a v poslední době také s koronavirem. Tito živočichové, kteří některým připomínají myš s křídly, se vyskytují v mnoha druzích. Zatímco někteří dosahují velikosti jen několik málo centimetrům, rozpětí křídel těch největších může být až jeden a půl metru. Existují dokonce tři různé druhy upířích netopýrů, kteří pijí krev.

Netopýři jsou jediní savci schopní letu

Netopýři rodí živá mláďata, obvykle pouze jedno, i když některé druhy mohou mít najednou až tři nebo čtyři. Mláďata se následně stejně jako všichni savci živí mateřským mlékem. Žádný jiný savec kromě netopýrů ale neumí létat. „Létající“ veverky a podobní savci mohou v nejlepším případě pouze plachtit na krátkou vzdálenost. Létat ale mohou pouze netopýři, umožňují jim to blány, které se jim vyvinuly z předních končetin.

Ne všichni netopýři visí vzhůru nohama

Pokud vidíme fotografii či jiný obrázek netopýra, je na nich netopýr téměř vždy hlavou dolů. Je pravda, že téměř všechny druhy netopýrů visí hlavou dolů. Jejich nohy se vyvinuly tak, aby byly uvolněné v sevřené poloze. Když jsou připraveni k letu, pustí se a pádem získají hybnost, protože jejich malé nohy a křídla jim nemohou poskytnout takový vztlak jako ptákům. Existuje však šest druhů netopýrů, kteří nevisí hlavou dolů. Většina těchto netopýrů má na končetinách přísavné polštářky, které jim umožňují přichytit se k listům nebo jiným povrchům.

Netopýři nejsou slepí

O těchto tvorech je známé, že mají skvělý sluch, konkrétně jsou schopni echolokace neboli navigovat se sluchem podle odrazů zvuku jejich pískotu od různých předmětů. Echolokace funguje svým způsobem podobně jako sonar. Z tohoto důvodu se řada lidí domnívá, že netopýři jsou slepí a echolokace je pro ně vlastně „zrak“. Pravdou ovšem je, že pouze menší druhy netopýrů používají echolokaci jako hlavní prostředek k orientaci. Větší netopýři vidí sice černobíle, ale velmi dobře, lépe než člověk. Bohužel zrak je ve spojení s echolokací často problémem, netopýr totiž může například vletět do okna, protože venku vidí světlo, i když mu echolokace říká, že povrch je pevný.

Z netopýřího trusu lze vyrobit střelný prach

Pro netopýří trus se používá též název guáno a je pro něj charakteristický vysoký obsah dusičnanu draselného. Z tohoto důvodu se poměrně často používá jako hnojivo. Kvůli obsahu dusičnanu draselného se ale v minulosti netopýří trus využíval i ke zcela jinému účelu, v době americké občanské války se z guána dusičnan extrahoval a následně se používal ve střelném prachu a výbušninách.

Zdroj: nature.org, britannica.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu