Nelehký život vojáků v zákopech první světové války

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zákopy, tedy dlouhé a hluboké příkopy vybudované jako jediná ochrana a obrana před nepřátelskými vojsky jsou nejčastěji spojovány s první světovou válkou. Ta kvůli tomu, že se převážně na celé západní frontě takto bojovalo, získala označení zákopová válka. Zákopy si však vojáci budovali ještě dříve, a tato vojenská taktika byla odzkoušena již v americké občanské válce. V první světové válce se však ukázalo, jak nemilosrdné a nebezpečné takové zákopy mohou být.

Součást strategie

Ještě před příchodem střelných zbraní a dělostřelectva se zákopy využívaly především jako obraný prvek hradů a pevností. S příchodem moderních válečných zbraní se ale staly nedílnou součástí celkové strategie. Pěchota obvykle obsazovala zákopy celé týdny, a zákopy byly navrženy tak, aby chránily jednotky před kulometnou palbou a dělostřeleckým útokem.

Mnoho obětí

Převážně Němci si oblíbili noční útoky, kdy nasadili do boje své nejlepší vojáky a nechali je s dělostřeleckou podporou napadnout nic netušící nepřátele. Útočili vždy na slabá místa a hlavně zezadu. V zákopech se takový útok rovnal masakru. Brutalita zákopové války jde nejlépe vidět na příkladu bitvy o Somme ve Francii roku 1916. Britské jednotky zde už v první den bojů utrpěly obrovské ztráty, které čítaly asi 60 tisíc obětí.

Nemoci jako další nepřítel

V zákopech se ale umíralo také na nemoci, které byly velmi časté. Díky tomu, že zde vojáci žili těsně vedle sebe, bez většího pohybu, v nehygienických a často vlhkých podmínkách, rozmáhaly se zde také nemoci. Infekční choroby jako úplavice, cholera nebo tyfus se velmi rychle mezi vojáky šířily. Vlhkost pak způsobovala velmi bolestivou „zákopovou nohu“. Tento bolestivý stav, kdy se mrtvá tkáň šířila do jedné, nebo i obou nohou velmi často vyžadoval dokonce amputaci.

Vojáky ale ohrožovaly také psychické problémy. Neustálý a všudypřítomný strach a stres z bombardování a dlouhodobý pobyt na jednom místě způsobovali u vojáků posttraumatickou stresovou poruchu.

I díky tomu se první světová válka do té doby nevyrovnala počtem obětí žádnému jinému válečnému konfliktu.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu