Věda a umění jdou ve světě parfémů ruku v ruce. Mísení různých vonných esencí je totiž takovou uměleckou disciplínou se špetkou alchymie. A některé výjimečné kombinace se nesmazatelně zapsaly do historie. Znáte ikonické parfémy, které způsobily revoluci v pojetí vůní?
Lidstvo má pro vůně slabost od počátku věků. Už starověké národy používaly vonné pryskyřice, mošus, pižmo, byliny nebo kadidlo k provonění svých domů i těla. Jednotlivé vonné ingredience sušily, macerovaly v oleji a nakonec destilovaly.
První parfémy v podobě, jak je známe dnes, se objevily v Arábii kolem 10. století n. l.. Arabové tehdy totiž vynalezli první destilační stroj, díky kterému mohli vonné esence snáze kombinovat – nejčastěji pryskyřici, damašskou růži nebo pižmo. V arabském světě byla výroba parfému samostatným uměleckým oborem. A postupem času se tento voňavý poklad dostal i na starý kontinent.
Uherská voda pro královnu
Za první moderní parfém na evropské půdě se považuje „uherská voda“. Vůně, která vznikla na přání uherské královny Alžběty Polské, v sobě mísila esence rozmarýnu a tymiánu. Centrem parfémářství se však stala Francie. Tehdy ale vůně plnily trochu jiný účel než dnes. Šlechta je používala zejména k provonění komnat a rukavic, aby zamaskovala pach zpracované kůže.
Cypřišová revoluce Francoise Cotyho
V roce 1917 vytvořil Francois Coty unikátní kombinaci vůní, ve které dominoval bergamot, lišejník zvaný větvičník a pačule. Netradičním spojením vznikla revoluční vůně Chypre, která dnes definuje celou rodinu parfémů. Obrovský úspěch vůně totiž ponoukl ostatní parfémářské domy k vytvoření vlastní verze chyprové vůně. Chyprové neboli cypřišové parfémy jsou elegantní a typické vonnými tóny pryskyřice.
Vůně moderní ženy: Chanel No. 5
Legendu mezi parfémy – Chanel No. 5 – nechala vytvořit Coco Chanel, a to s jediným cílem. Věřila, že stejně jako ženám sluší kalhoty, budou jim slušet i jiné než květinové vůně. Proto požádala Ernesta Beauxe, aby vytvořil parfém pro moderní ženu. A v roce 1921 tak vznikla vůbec první dámská vůně, jejíž aroma nestálo na vůni květin, ale aldehydů. To jsou syntetické látky, které evokují vůni čistoty, Chanel No. 5 se tudíž stal předchůdcem pudrové skupiny parfémů.
Kolínská: Vůně Napoleona i princezny Diany
První kolínská voda byla ve světě parfémů skutečnou novinkou. Zatímco na začátku 18. století většina parfémářů tvořila vůně co nejintenzivnější, Johann Maria Farina šel v roce 1709 zcela opačným směrem. Vytvořil kolínskou vodu obsahující kolem 3 až 4 vonných esencí a vznikla tak vůně, která pokožku jemně provoní, ale není příliš těžká. A Johann Maria Farina tuto slavnou vůni pojmenoval Eau de Cologne, a to podle svého milovaného rodného města – Kolína nad Rýnem. Unisexová vůně se stala evropskou senzací a položila základy jedné z nejstarších parfumerií na světě. Kolínskou vodu od Fariny měl mimochodem obzvlášť v oblibě Napoleon Bonaparte nebo princezna Diana.