Největší lavina historie vážila několik milion tun. Zemřelo pod ní přes 100 000 lidí

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

O nebezpečí sesuvu laviny informují každou zimu nejen české meteorologické stanice, ale také horské služby po celém světě. Historie totiž ukázala, jak mohutné a kruté příběhy mohou nastat, když se obrovský kus ledu a sněhu utrhne a svalí do nížiny. Podívejte se na ty nejhorší příběhy velkých lavin ve světě i v Česku.

Největší lavina světa

V historii byla zaznamenaná největší lavina v Peru z nejvyšší hory Huascarán. Z té se totiž 31. května roku 1970 uvolnil obrovský kus ledu. Způsobil sesuv nejen ledu a sněhu, ale také kamení a bahna. Tato obrovská lavina měřila několik kilometrů a nemilosrdně se řítila do údolí na města Yungay a Huaraz rychlostí 200 km/h.

Lavina pohřbila obě města

Během několika minut lavina pohřbila obě města, ve kterých v té době žilo přibližně dvacet tisíc obyvatel. Nikoho se nepodařilo zachránit, lavina byla totiž příliš mohutná. Lavina se valila dál údolím, přes pohoří Bílé Kordillery, kde pohřbila dalších třicet tisíc lidí z okolních menších měst a tábořišť. Podle některých odhadů celkem lavina tehdy pohřbila kolem 66 tisíc lidí, avšak jiné prameny poukazují až na sto tisíc lidí.

Mezi oběťmi bylo i několik Čechů

V době sesuvu největší laviny světa se pod horou v Peru nacházela také horolezecká expedice, v níž bylo čtrnáct lidí z tehdejšího Československa. Spolu s chilským průvodcem právě rozdělali tábor, když je obrovská lavina pohltila a všechny usmrtila.

Největší lavina v Česku

Ta asi největší lavina v historii Česka se sesunula v roce 1968 v Krkonoších. Z polské strany hor se sesunula smrtící lavina do českého svahu. Na straně Polska v té době vál silný severovýchodní vítr do čerstvého sněhu, který byl těžký a mokrý. Nespojil se s vrstvou starého sněhu, a tak se utrhl.

Lavina byla jeden kilometr dlouhá a asi šedesát metrů široká. V těch nejhlubších místech bylo naměřeno až dvacet metrů. Místní členové horské záchranné služby zasypanou stranu hory ani nepoznali, jelikož lavina s sebou vzala několik stromů a naprosto změnila celý terén. Rozhodně se jednalo o největší lavinu historie.

Zahynulo 19 lidí

Naneštěstí v době, kdy se lavina sesunula, byla na procházce skupina mladých turistů z Polska, Německa i Ruska. Devatenáct z nich zasypání sněhem nepřežilo, pět přeživších se při procházce zpozdilo v lese. Toto zpoždění jim zachránilo život.

Vyprošťovací práce trvaly tři dny a tři noci, věnovalo se jim asi 400 lidí z Polska i Česka. Lavina sice padala pouhých 48 vteřin, ale její rozsah byl obrovský. Vyprošťování ztížila také nedostatečná vybavenost polských záchranářů, kteří měli pouze sondovací tyče namísto klasických sond.

Během prvního dne našli záchranáři deset obětí a poslední tělo bylo nalezeno až šestnáct dní po sesuvu laviny. Nikdo ze zasypaných ani tenkrát nepřežil.

Zdroje: worldatlas.com, independent.co.uk

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu