Nejslavnější pračlověk Ötzi a zajímavosti o něm… Jak se vlastně žilo v pravěku?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

19. září 1991 v Ötztalských Alpách na hranici mezi Rakouskem a Itálií narazila dvojice německých turistů na kus vyčnívajícího těla z ledu. Mysleli si, že jde o ostatky některého z tragicky zesnulých horolezců. Až posléze se zjistilo, že jde o tělo, které tu leží už dlouho. Už opravdu hodně dlouho.

Kdo je Ötzi?

Od svého objevu byl Ötzi podroben intenzivnímu vědeckému zkoumání. Vědci tak zjistili, že jde o asi pětačtyřicetiletého muže z doby měděné, který žil v době mezi lety 3359 až 3105 př. n. l. Vysoký byl 165 cm a vážil zhruba 50 kg. Analýza jeho žaludku dokonce ukázala, co naposledy snědl. Asi osm hodin před svou smrtí si Ötzi pochutnal na jelením mase s bylinkovým chlebem, kořínky a ovocem. Ještě dvě hodiny před smrtí pak ochutnal maso z kamzíka. Zkoumání jeho kostí ukázalo, že šlo s největší pravděpodobností o horského pastevce.

Co díky němu víme o životě v pravěku?

Protože led jeho tělo zakonzervoval a s ním i jeho oblečení, které měl na sobě v okamžiku smrti. Stal se tak nejcennějším zdrojem informací, které o životě v době měděné máme. Díky Ötzimu tak víme, co lidé v této době nosili za oblečení a co jedli. Měl na sobě pečlivě zpracovaný plášť utkaný ze sušené trávy, boty, pásek, přiléhavé kalhoty a bederní roušku měl sešité z kožešin. Na tom všem měl ještě kabát sešitý také z kožešin a na hlavě měl čepec ušitý z medvědí kůže.

Řemeslná dokonalost jeho oblečení přivedla vědce ke zjištění, že již v té době existovali předchůdci dnešních ševců a krejčích, kteří pro ostatní vyráběli oblečení a obuv. Ötzi měl ještě u sebe dřevěnou sekyrku s měděnou hlavicí, několik šípů s kostěnými hroty, nůž s dřevěnou rukojetí a pazourkovým ostřím, křesací kamínek a jakýsi vrták. Tělo bylo dokonce zdobeno na několika místech provizorním tetováním!

Proč Ötzi zemřel?

Mrtvý je sice už přes pět tisíciletí, přesto všechny po jeho objevení zajímalo, proč vlastně zemřel. Se stoprocentní jistotou se to dodnes nepodařilo zjistit, přesto vznikla domněnka, že s největší pravděpodobností smrt způsobila podlitina vzniklá na mozku z rány do hlavy. Ovšem proč se udeřil nebo jak, už vědci nemohou zjistit.

Na levém rameni Ötziho byla navíc objevena střelná rána šípem, o které si vědci také mysleli, že by mohla být příčinou smrti. Spekuluje se i o tom, že Ötziho smrt je zaznamenána na rituálním kameni, který se nalezl jen pár stovek metrů od těla. Pravěká rytina stará asi jako Ötzi znárodňuje postavu, která lukem střílí na jinou postavu otočenou zády.

Tělo Ötziho je dodnes vystaveno v archeologickém muzeu v Bolzanu v Itálii.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Jak vysoký byl Ötzi?

Jak vysoký byl Ötzi?

ZAVŘÍT