Nejsilnější bouřka Nizozemska trvala jen pár minut, zdevastovala však velký kus země

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Nehorázné následky přinesla jedna z největších bouřek, která zasáhla Nizozemsko. Ačkoliv trvala jen pár minut, katastrofa zasáhla město Utrecht a zdevastovala vše, co jí přišlo do cesty. Jaké následky měla tato velká bouřka? Podívejte se na podrobnosti.

V roce 1674 zasáhla město Utrecht v Nizozemsku velká bouřka, která zničila mnohá lidská obydlí i vzácnou architekturu. Přitom trvala jen pár minut, přesto zvládla zapříčinit velkou katastrofu.

Vše začalo už dva roky předem

Už v roce 1672 se do historie nizozemského města Utrecht zapsala ničivá událost. Vlivem napadení vojsky Francie, Anglie a dnešního Německa bylo město zdevastováno. To však obyvatelé nevěděli, že tato pohroma není jediná zničující. O dva roky později totiž přišlo něco ještě mnohem horšího.

Obrovská intenzita

Před 350 lety vypadal letní večer celkem klidně na celém území Nizozemska, stejně tak tomu bylo i ve městě Utrecht. Silná bouřka, která později přišla, byla však ohromně silná a zničující, dokázala zasáhnout a zničit sociální zázemí obyvatel a další důležitou architekturu.

Typický letní den

První srpnový den roku 1674 byl středeční večer, počasí typicky letní, teplé a vlhké. Při pozdějším odpoledni se zdálo, že přichází bouře, což nebylo nic obvyklého v takovém letním dni. Tato bouře byla však o hodně silnější než kterákoliv předtím.

Bouřka ale začala velmi rychle a intenzivně sílit, podle historických informací se Bruselem prohnala bouřka s obrovskými kroupami a došlo také k vyvracení stromů. Z domů odpadávala fasáda, Štrasburk hlásil kroupy o velikosti fotbalových míčů.

Bouřka zasáhla a zničila Utrecht

Nejvíce zasaženou oblastí této bouřky bylo město Utrecht. Obrovský zásah je poznat například na historických podkladech o katedrále svatého Martina z Tours. Centrální část katedrály úplně slehla se zemí, stejně dopadlo i mnoho dalších kostelů ve městě.

Bouře byla lokální, netrvala ani patnáct minut. O lokálnosti bouřky ukazuje také fakt, že zatímco v jedné části města byly budovy úplně zničené, na druhé straně Utrechtu nebyly následky tak velké. Někteří meteorologové tvrdí, že se bouře proměnila až na silné tornádo.

To je problematické hlavně tím, že se vztahuje k jedné konkrétní oblasti, což by vysvětlilo i zničení jen části města v tak obrovské míře. Bouře, která se změní lokálně v tornádo, má název „bow echo“, a tímto termínem ji meteorologové označují až v posledních letech.

Jak taková bouře s tornádem vypadá?

Zatímco se vyvíjí bouřka samotná, postupně zesilující vítr se mění do podoby oblouku nebo podkovy. Z radarových snímků je jasně patrné, že se bouře formuje do tohoto tvaru. Díky cirkulaci vzduchu dochází ke vzniku ničivých větrů i průtrží.

Zdroj: bbc.com

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu