Nejpřekvapivější zajímavosti o první a poslední plavbě legendárního Titanicu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Titanic byl v tehdejší době největším parníkem na světě. Když se vydal na svou první plavbu, nikdo ještě netušil, že půjde zároveň o plavbu poslední. V noci ze 14. na 15. dubna roku 1912 Titanic narazil do ledovce a do tří hodin po srážce se potopil. Na jeho palubě zahynulo více než 1500 lidí. Co ještě o Titanicu možná nevíte?

Kolem Titanicu koluje mnoho známých mýtů. Tím nejznámějším asi je, že se o něm mluvilo, jako o nepotopitelném. Že je Titanic nepotopitelný zaznělo i ve slavném filmovém zpracování od režiséra Jamese Camerona. Ve skutečnosti to o něm ale nikdo z jeho tvůrců netvrdil.

Jen třetina přeživších

Na palubě bylo celkem více než 2200 osob. Z nich se ovšem zachránilo jen pouhých 1500 lidí. Zachránila se tak pouhá třetina všech cestujících. Důvody byly prosté. Na palubě bylo málo záchranných člunů, které se ani nenaplnily tak jak měly. Nejvíce lidí doplatilo na ledovou vodu severního Atlantiku. Lidé umírali na podchlazení a ve vodě umrzali. Mezi oběťmi byli i kapitán lodi, vrchní důstojník a první a šestý důstojník.

Zemřela i většina cestujících, kteří cestovali první třídou a patřili k milionářům. Mezi nimi i například John Jacob Astor nebo Benjamin Guggenheim. Mezi legendami o slavném Titanicu koluje také jedna, která mluví o tom, že palubní kapela hrála po celou dobu potápění píseň Blíž k tobě, Bože můj. Jestli je to pravda se neví, jisté je pouze to, že ani jeden z členů kapely potopení Titanicu nepřežil.

Češi a Titanic

Část servírovacího nádobí pro luxusní parník Titanic vyrobila česká firma. A to konkrétně porcelánka Pirkenhammer z Březové. Češi se ale do historie Titanicu zapsali i jinak. Například jediný známý snímek ledovce, který se lodi stal osudným, údajně pořídil český námořník Štěpán Řehořek. Ten byl totiž na palubě německé lodi Bremen, která byla odkloněna do oblasti katastrofy. Loď se nakonec na záchraně trosečníků nepodílela, Řehořek však šest dní po osudném dni pořídil sérii fotografií dvou ledovců v dané oblasti. To jiný Čech, Alois Jetilík, který odešel v roce 1907 z Čech za prací, byl na palubě lodi Carpathia, která zachránila přeživší zkázy Titanicu.

Titanic ve filmu

První film, který představoval smutný příběh lodi, byl natočen už 29 dní po této tragické události. Zahrála si v něm dokonce herečka, která srážku s ledovcem na palubě Titanicu přežila. Nejslavnější film ale bezesporu natočil režisér James Cameron. Hlavní role si zahráli Leonardo DiCaprio a Kate Winslet. Tento film stál dokonce víc peněz než samotný Titanic v té době. Ale vyplatilo se. Přes počáteční rozpaky se z filmu stal hit. Byl tak prvním filmem, který překročil tržbu miliardy dolarů. Nejvýdělečnějším filmem všech dob byl Cameronův Titanic celých 12 let. Film si dokonce odnesl i úctyhodných 11 Oscarů.

Na palubě Titanicu bylo i devět psů. Zachránili se jen dva. Titanic tak zůstane navždy pro všechny symbolem hrozivé lodní katastrofy.

 

 

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Kolik dní po tragické události byl natočen první film o tomto parníku?

Kolik dní po tragické události byl natočen první film o tomto parníku?

zavřít reklamu