Nejpodivnější rekordy a záznamy z Irska

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zajímá vás Irsko i z jiného pohledu, než jen jako turistický cíl? Víte o tom, že se tu nachází řada velmi pozoruhodných míst s přízviskem „největší“, „nejtěžší“ nebo „nejstarší“? Důkazem je toho např. největší větrný mlýn, nejtěžší kachní vejce a nejstarší měsíční mapa.

Chcete vědět více? Čtěte!

Nejprodávanější alba bez koncertního vystoupení: Enya

O irské písničkářce Enyi je známo, že je samotářka. Je hvězdou od roku 1988 a prodala 70 milionů alb, aniž by provedla jediné koncertní sólo.

Nejvíce stepů na podpatku za 30 sekund: irský tanec od Benedicta Devlina

Benedict Devlin dokázal za 19 sekund provést 191 stepů na podpatku.

Nejrušnější letecká společnost pro mezinárodní cestující: Ryanair

Podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců přepravila irská letecká společnost Ryanair v roce do 14. května 2012 – 76 422 milionů lidí.
Mimo jiné je tato společnost velmi přátelská k dětem. Dokonce vám tu pro ně ohřejí i láhev.

Největší shromáždění lidí oblečených za jeptišky: Nunday Listowel, Kerry

V Nunday Listowel – hrabství Kerry se dne 30. června 2012 shromáždilo 1436 oblečených lidí jako jeptišek. Vybírali se peníze na dobrou věc.

Největší spotřeba čaje na obyvatele: Irsko

V případě, že byste tomu nemohli uvěřit, je to v průměru až 1184 šálků čaje na osobu za rok, v přepočtu 3,2 šálků denně. Tyto údaje byly zaznamenány v letech 1998 až 2000.

Nejdéle sloužící farář: Tommy Kinsella, hrabství Wicklow

Tommy Kinsella sloužil ve stejném kostele 81 let. Službu zahájil v kostele Svatého Vykupitele v Bray v hrabství Wicklow v dubnu 1917 ve věku 11 let. Ve službě pokračoval až do své smrti 1. dubna 1999.

Nejvyšší větrný mlýn: St. Patrick’s Distillery Mill, Dublin

St Patrick’s Distillery Mill na ulici Thomas Street v Dublinu je nejvyšším větrným mlýnem na světě. Větrný mlýn, nyní již bez plachet dosahuje výšky 45,7 metrů.

Nejtěžší kachní vejce: Tuam, Galway

Nejtěžší kachní vejce snesla bílá pekinská kachna Williema a Kitty Costellových z Tuamu v hrabství Galway. Úžasný výkon – vážilo 227 g a měřilo 14 cm.

Nejstarší měsíční mapa: Knowth, Meath

Jako nejstarší mapa měsíce byla identifikována řezba na skále v Knowthu – v údolí Boyne. Předpokládá se, že byla vytesána asi před 5 000 lety.
Kámen zvaný „Orthostat 47“ je vytesán značkami, které ilustrují krajinu na povrchu měsíce zobrazující nejrůznější tvary.

Nejdelší hraní na kytaru: Dave Browne – Temple Bar, Dublin

Tento šílený muž hrál na kytaru 114 hodin, 6 minut a 30 sekund. Událo se tak v hospodě Temple Bar v Dublinu. Dave Brown odpočíval pouze pět minut za hodinu a mezi skladbami neměl delší přestávku, než 30 sekund. Navíc nemohl hrát stejnou skladbu dvakrát za čtyři hodiny.

Nejvíce tenisových podání za hodinu: Sean Rooney, Wicklow

Sean Rooney předvedl 1158 tenisových podání za hodinu dne 18. září 2011, a to v tenisovém klubu County Wicklow Lawn Tennis Club v Bray. To je téměř 19 podání každou minutu.

Nejvíce vyřešených Rubikových kostek na jednokolce: Adrian Leonard

42letý pilot ze Severního Irska vyřešil 28 Rubikových kostek při balancování na jednokolce. Úkol dokončil na trati Mary Peters v Belfastu 6. října 2010.

Nejvíce ponožek na jedné noze: Fiona Nolan

25. března 2011 v Enterasys Networks v Shannonu v hrabství Clare se Fioně Nolan podařilo navléct na nohu neuvěřitelných 152 ponožek.

Zdroj: irishcentral.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu