Nejhorší větrné bouře, které zpustošily Evropu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Říká se, že větru dešti neporučíme a je to určitě pravda. I když můžeme dopředu sledovat, jaké přírodní katastrofy se na nás ženou, zabránit tomu nedokážeme. Následky některých větrných bouří pak mohou být zničující. Pojďme nahlédnout do minulosti a tři z nich si připomenout.

Povodeň svatého Marcella

Intenzivní extratropický cyklón, kterému se přezdívalo povodeň svatého Marcella, se přehnal přes Britské ostrovy, Nizozemsko, severní Německo a Dánsko 16. ledna 1362. Příliv této bouře si vyžádal až 25 000 lidských životů. To šlo ovšem již o druhou vlnu této bouře. První vlna bouře svatého Marcella se přehnala Evropou již v roce 1219 a zabila 36 000 lidí.

Povodeň Severního moře v roce 1953

Anketa: Která katastrofa byla podle vás nejhorší?
Celkem hlasů: 253

Povodeň způsobila silná bouře a zasáhla Nizozemsko, Belgii, Anglii a Skotsko. Kombinace přílivu na jaře a silné větrné bouře nad Severním mořem způsobila příliv bouře. Vítr, příliv a nízký tlak vedl v některých místech k hladině vody vyšší než 5,6 metrů. Vlny přesáhly i mořskou obranu a způsobily velmi rozsáhlé záplavy. Zemřelo dohromady několik stovek lidí a v silné bouři se potápěly a ztrácely lodě. Nizozemsko i Spojené království si poté začali uvědomovat, že podobné události se mohou kdykoliv opakovat a proto začaly posilovat pobřežní obrany.

V roce 2019 pouze v Evropě způsobily větrné bouře škody za 26 miliard korun.

Cyklony Martin a Lothar

Lothar a Martin byli násilnými evropskými větrnými bouřemi, které se v prosinci roku 1999 přehnaly západní a střední Evropou. Obě bouře způsobily obrovské škody ve Francii, jižním Německu, Švýcarsku a v Itálii. V celém zasaženém regionu na následky této přírodní katastrofy zemřelo 140 lidí. Škody se vyšplhaly téměř k deseti miliardám euro. Obě bouře byly spojeny s intenzivním proudem vzduchu a těžily z uvolňování latentního tepla prostřednictvím procesů výměny atmosféra-oceán. Bez proudu se ocitlo nejvíce lidí, co moderní společnost vůbec pamatuje. Generátorů bylo málo a tak musely být některé přivezeny dokonce z Kanady.

Českou republikou se na začátku týdne také přehnal silný vítr, který si vyžádal mnoho škod a technických problémů. A tím počasí ještě nekončí, protože větrné počasí se má ještě znovu opakovat. Máme se opravdu na co těšit!

Autor: Karel Mareš
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT