Nazdar! Tento pozdrav se ujal právě před 170 lety, a to během sbírky na vybudování Národního divadla v Praze

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Světový den pozdravů sice připadá na 21. listopad, avšak se 14. dubnem se pojí jeden český pozdrav. Právě tento den před 170 lety, tedy v roce 1851, začala sbírka na výstavbu Národního divadla v Praze, s níž úzce souvisí. Pozdravení patří k naprostým základům společenské interakce, je to základní gesto slušnosti. Podle způsobu tvoření můžeme české pozdravy rozdělit do několika skupin – přání pěkného dne nebo jeho části (dobré ráno, hezký večer), přízně vyšší moci či úspěchu (zlom vaz), dále pak vyjádření jisté podřízenosti či respektu k druhé osobě (má úcta, služebníček) a existují i pozdravy, které vznikly jinak (ahoj, čau). Nás však bude zajímat jeden konkrétní pozdrav, a sice nazdar.

Na zdar důstojného Národního divadla

Vznik Národního divadla představoval ve své době jasnou demonstraci toho, že český národ žije a touží po samostatnosti. Myšlenka jeho výstavby se rodila už od podzimu roku 1844, na konci ledna roku 1845 vydal stavovský výbor českého sněmu „privilej na vystavění, zařízení, vydržování a řízení“ vlastního českého divadla. Po vyhlášení sbírky na podporu výstavby reprezentativní budovy, tedy 14. dubna 1851, začali chodit výběrčí s pokladničkami s heslem „Na zdar důstojného Národního divadla“.

Již po prvním roce sbírek mohlo dojít k zakoupení pozemku na vltavském břehu naproti Hradčanům. Období Bachova absolutismu sice vedlo ke zřízení Prozatimního divadla a k oddálení položení základního kamene Národního divadla, myšlenka výstavby však nebyla v žádném případě opuštěna.

Zdar, nazdar, nazdárek

Sbírka se nekonala pouze v Praze, ale po značném území dnešní České republiky a přispívali na ni lidé ze všech společenských vrstev. Ke slavnostnímu položení základního kamene Národního divadla pak došlo 16. května 1868 a k otevření 11. června 1881. Rozsáhlost sbírek vedla k tomu, že lidé začali heslo „na zdar“ používat i jako pozdrav, a to i na Slovensku.

Pozdrav velmi rychle zlidověl, o čemž svědčí i to, že jej roku 1862 jako spolkový pozdrav schválili v pražském Sokolu, a to krátce po svém založení spolu se spolkovou vlajkou. Ve svém názvu jej později nesla i rota český dobrovolníků NA ZDAR, která na začátku první světové války tvořila základ československých legií ve Francii. V armádě se pozdrav používá dodnes, v Sokolu též a za svůj jej přijali i čeští skauti.

Pozdrav nazdar získal časem mnoho podob, ostatně jako mnohé další české pozdravy. Můžete se tak setkat s jeho variantami jako jsou například: zdar, nazdárek, zdárek či zdarec.

Zdroje: narodni-divadlo.cz, Wikipedia, iprima.cz, radio.cz

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu