Spojenecká invaze se právě dostává k Remagenu v západní části Německa. Nad Rýnem se tu klene Ludendorffův most, jeden z posledních nepoškozených široko daleko. Němci se snaží vyhodit jej do povětří, což se jim nepodaří. Litý boj o tento strategický bod trvá týden, oběma stranám jde o hodně. Jenže z ničeho nic se do akce připojí zcela neplánovaně třetí strana – Sověti. Nenacházíme se totiž ani u Remagenu, ani v roce 1945, nýbrž v roce 1968 v české Davli.
Most u Remagenu spadl 10 dnů po bitvě
Skutečný Ludendorffův most si nakonec vybojovali Spojenci, a to 7. března 1945, nicméně sloužil už jen krátce. Poškozená konstrukce nevydržela nápor vozidel. Most se zřítil 17. března, přičemž zahynulo sedm vojáků ihned, tři později, další dvě desítky zmizely a přes šedesát jich utrpělo zranění.
Most dnes připomínají už jen dvě pobřežní věže, které slouží jako muzeum. O nic víc se toho na místě nenachází ani v roce 1968, když začínají Američané natáčet film Most u Remagenu (The Bridge at Remagen). Pro účely filmu proto vyberou most, který se mu vizuálně nejvíce podobá. Ten se nachází v české Davli v okrese Praha-západ a dnes slouží jako pěší lávka přes Vltavu.
Natáčení ukončili Sověti
Kvůli natáčení tu filmaři postaví i ony obranné věže, vyrazí třicet metrů tunelu, samotný most zvednou o tři metry a osadí na něj imitaci kolejí. Během natáčení v létě 1968 ale dojde k naprosto nečekané události. Ráno 21. srpna se připravují komparzisté v německých uniformách na natáčení. Na svých stanovištích už jsou připraveny i kulomety, když se po republice začínají přijíždět sovětské tanky.
Šok panuje na obou stranách. Český herec Vít Olmer se později nechal slyšet, že chybělo jen málo k tomu, aby se Sověti pustili s filmovou německou armádou do boje a rozstříleli je i s tím mostem. Jenže před pár lety se začaly objevovat hlasy pamětníků, kteří tvrdí, že žádné sovětské tanky tehdy do Davle nepřijely. Jedním z nich je Ivan Pergler, který pro Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že se díval i do davelské kroniky, v níž se píše, že obcí tanky projížděly až 26. srpna. A toho dne prý neprobíhalo ani natáčení, ani přípravy na ně.
Čtěte také: Nepotopitelný Sam – kocour, který přežil potopení Bismarcku i dvou lodí, které ho torpédovaly.
Filmaři odjížděli z Československa narychlo taxíky
V každém případě vpád vojsk Varšavské smlouvy natáčení prakticky ukončí. Štáb a herci se na nějakou dobu přemístí do hotelu a pak raději odcestují taxíky do Rakouska. O své kulisy a kostýmy se ale budou ještě týdny s okupanty dohadovat.
Práce na filmu u nás nemohou pokračovat, natáčení některých scén proto pokračuje v Německu a v Itálii. Scény v rozbombardovaném Remagenu, který představuje zdemolovaná část Mostu (řízená demolice proběhla kvůli plánované těžbě hnědého uhlí), se naštěstí natočily ještě před odjezdem do Davle.
Několik scén z prostředí mostu však přesto chybí. Američané z toho důvodu pohrozí Československému filmu finančním postihem za nedodržení smlouvy. Nejspíš i díky tomu se mohou v září téhož roku nakrátko do Davle vrátit a potřebné scény dotočit.
Fotky z filmu jako obhajoba invaze
Záběry z filmu poslouží Sovětům jako materiál pro ospravedlnění invaze do Československa. Filmové tanky a americké i německé vojáky vydávají za skutečnou armádu, která nás okupuje. Své lži rozšíří i o vyzbrojování odpůrců socialismu americkou tajnou službou.
Nepřehlédněte: Jediná československá námořní bitva proběhla na jezeře Bajkal, naši flotilu tvořily tři parníky.
Svou roli v tom sehrály i německé noviny, které během květnového natáčení v Mostě tušily senzaci a psaly o tom, že Američané už jsou v Praze.