Našli ho na ulici v deliriu, ze kterého se už neprobral. Největší záhadou E. A. Poea je jeho smrt

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Píše se 3. říjen roku 1849 a Joseph Walker spěchá deštěm smáčenou ulicí směrem ke Gunner’s Hall v Baltimoru. Novinář plátku Baltimore Sun si zřejmě potřebuje sepsat pár poznámek do chystaného článku o právě probíhajících volbách. Poblíž Light Street si všimne muže ležícího ve škarpě. Má na sobě na první pohled nepadnoucí šaty, něco si pro sebe nesrozumitelně mumlá a je evidentně pod vlivem alkoholu a možná i opiátů. Ten muž jmenuje Edgar Allan Poe a má před sebou poslední čtyři dny života. 

Jako tříletého sirotka si ho vyhlédla rodina Allanových

Edgar Poe se narodil 19. ledna 1809 v Bostonu do rodiny kočovných herců. V jednom roce přišel o otce (alkoholika), v dalším mu zemřela matka na tuberkulózu. Zůstali po ní 3 sirotci – Edgar, mentálně postižená Rosali a William. Edgara si o rok později ze sirotčince v Richmondu vzala rodina Allanových (tak přišel ke svému prostřednímu jménu).  Nějakou dobu bydleli v Liverpoolu. Tajemná Anglie Edgarovi učarovala a velmi se odrážela v jeho dílech. 

Poe později studoval literaturu na University of Virginia, ale také holdoval hazardu a alkoholu. Nadělal si velké dluhy, které nezvládal splácet. Přihlásil se proto na vojenskou akademii ve West Poitu, odkud jej však po krátké době vyloučili pro nekázeň. 

Mezitím Edgar psal a v roce 1833 se mu podařilo vyhrát literární soutěž s příběhem Rukopis nalezený v láhvi. To mu otevřelo cestu k richmondskému Southern Literary Messengeru, kde se o dva roky později stal šéfredaktorem.  

Sňatek s třináctiletou sestřenicí, alkohol a deprese

Poe prožíval vášnivý vztah se svou třináctiletou sestřenicí Virginií Clemm, se kterou se roku 1836 oženil. I nadále holdoval alkoholu a opiátům, které u něj vyvolávaly hluboké depresivní stavy. Jak už to tak ale bývá, jeho psychické utrpení vedlo k fenomenálním dílům. Havran vydaný roku 1845 fascinoval nejen tehdejší čtenáře. Období slávy spojené s Havranem však velmi rychle vyprchalo a Poe se ze své bídy a už nedokáže vymanit. 

V deliriu bojoval s děsivými halucinacemi

Píše se 3. říjen 1849 a Edgar Allan Poe leží špinavý ve strouze na jedné baltimorské ulici. Jeho zdravotní stav mu už nedovolí vypovědět, co se s ním v předcházejících dnech dělo, jak se tam dostal, ani proč má na sobě zjevně cizí oblečení. 

Díky Josephu Walkerovi se mu dostane pomoci a je převezen do Washington Medical College, kde bude ještě čtyři dny bojovat o život, než  7. října 1849 podlehne pravděpodobně krvácení do mozku. Je mu teprve 40 let. Během své hospitalizace není schopen smysluplně hovořit, upadá do deliria a svádí boj s děsivými halucinacemi. 

Stála za jeho úmrtím špinavá hra o voliče?

Můžeme se jen domýšlet, co skutečně stálo za tak žalostným stavem, ve kterém byl spisovatel nalezen. Víme pouze to, že Poe vyrazil 27. září 1840 z Richmondu do Philadelphie. Zastavil v Baltimoru a popíjel se starými známými z armády. Někteří historici proto vyslovili domněnku, že Poe v silně podnapilém stavu zkřížil cestu nějakým násilníkům, kteří jej zbili, a on se pak dopotácel na místo, kde ho Walker našel. 

Jiná teorie pracuje s možností, že se Poe stal obětí „kooperace“, voličského podvodu, který v 19. století praktikovaly různé politické strany. V praxi to znamenalo, že oběti byly uneseny, zbity, přestrojeny a následně donuceny volit pro kandidáta strany, která si „kooperaci“ objednala, a to hned několikrát pod různými jmény. Za každý odevzdaný volební lístek se dočkaly odměny v podobě piva nebo whisky. Stav Poea této praktice celkem odpovídá – byl nalezen v cizím oblečení, pod vlivem a v blízkosti volebního místa. 

Hra Tetris vznikla v Sovětském svazu, bez internetu se rozšířila do celého světa, ale její autor z toho léta neměl nic.

Objevily se i „kreativnější“ výklady spisovatelova úmrtí, např. otrava oxidem uhličitým kvůli zřídkavému pobytu na čerstvém vzduchu či otrava rtutí, kterou měl dostat při epidemii cholery v červenci téhož roku.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu