I ve svém politickou aktivitou nabitém životě si Josif Stalin našel čas na rodinný život. Podle své dcery Světlany z druhého manželství ale přílišnými city neoplýval. Stalin byl ženatý dvakrát.
První manželka Jekatěrina Semjonovna Svanidzeová zemřela krátce po narození jejich jediného syna Jakova jako dvaadvacetiletá. Stalinovou druhou ženou se stala Naděžda Allilujevová. Jaký byl její osud po boku citově chladného muže?
Láska jako trám
Na jaře v roce 1917 se Stalin, bolševický revolucionář, vrátil ze sibiřského vyhnanství zpátky do Petrohradu. Zde právě probíhala únorová revoluce. Hledal, kde by hlavu složil, protože bydlet neměl kde. Ubytování mu nabídl jeho přítel, taktéž bolševik Sergej Allilujev. V té době mu bylo 39 let, byl tedy mužem v nejlepších letech. Určitě musel mít své kouzlo, když se do něho zamilovala Allilujevova dcera Naděžda, jíž bylo v té době teprve patnáct let.
Manželství po boku citově chladného muže
Když zvítězila Velká říjnová revoluce v témže roce, stal se Stalin členem vlády. Naděžda zanechala školy, aby mohla být po boku svého vyvoleného. Stala se Stalinovou osobní sekretářkou a písařkou. Když jí bylo dvacet let, narodil se jim syn Vasilij a o pět let později to byla dcera Světlana. Stalin a Naděžda byli v té době registrovaní jako manželé. Oba byli kovaní bolševici – a ti si na nějaké tradiční sňatky nepotrpěli. Kromě dvou vlastních dětí vychovávala Naděžda i nevlastního syna Jakova ze Stalinova prvního manželství.
Čtěte také: Mao Ce-tung: Všehoschopný diktátor měl na svědomí smrt několika desítek milionů Číňanů.
Manželství Naděždy s Josifem Stalinem nebylo právě nejšťastnější. Hádky byly u nich běžným jevem. Kromě toho se Naděžda nikdy nenaučila vařit a rodina využívala společné kremelské jídelny, z níž jí bylo jídlo přinášené. Ani vlastní děti Naděždu příliš neuchvátily. Říká se, že si oblíbila pouze nevlastního syna Jakova.
Sebevražda, nebo vražda?
9. listopadu 1932 se v jednom ze sálů v Kremlu slavilo 15. výročí říjnové revoluce, jehož se vedle bolševických předáků zúčastnil také Stalin s manželkou. Opilý Stalin se však k Naděždě na večírku choval více než hrubě, flirtoval s ostatními ženami, což ji popudilo – a Naděžda z večírku odešla. Na druhý den byla nalezena s průstřelem srdce. Údajně spáchala sebevraždu, ale kolují také domněnky, že ji nechal Stalin zabít. Pro veřejnost se však připravila jiná zpráva o jejím skonu – bylo vydáno prohlášení, že Naděžda zemřela na apendicitidu.
Pro komunistické předáky bylo v té době nemyslitelné přiznat, že manželka jejich představitele spáchala sebevraždu.
Zdroj: Sunday Times (2003) | foto: Wikimedia, CC