Na prince Philipa budou vzpomínat v mnohých koutech světa, a to nejen díky jeho úsměvným výrokům

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Velká Británie smutní, ve věku 99 let zesnul oblíbený princ Philip, vévoda z Edinburghu, který stál po boku Alžběty II. od roku 1947. Princ Philip za tu dobu navštívil 143 zemí světa. Stejně jako doma ani při oficiálních návštěvách v zahraničí nešetřil svým specifickým humorem. Legraci si dělal snad ze všeho, včetně kulturních i jiných stereotypů. Pojďme si připomenout některé z jeho cest a také některé z jeho slavných výroků.

Australských domorodců se ptal, zda stále používají oštěpy

V roce 2003 se spolu se svou ženou vydali na oficiální návštěvu Nigérie. Tamní prezident Olusegun Obasanj je přivítal v tradičním oděvu, který princ Philip okomentoval slovy: „Vypadá to, že jste připraven jít do postele.“ O necelých 20 let dříve, tedy v roce 1984, se už vyznamenal hláškou v jiné africké zemi. Tehdy mu mladá Keňanka nabídla drobný dar a on reagoval slovy: „Děkuji, madam. Jste opravdu žena, viďte?“ Etiopské národní umění zase připodobnil k „mazanicím“ své dcery.

Humorem nešetřil ani v Austrálii, kterou během svého života navštívil více než dvacetkrát. Místních domorodců se optal, zda stále ještě používají oštěpy, a když mu při jiné příležitosti nabídli možnost pohladit si koalu, odmítl to, aby prý „nechytil nějakou ošklivou nemoc.“ Jeden Australan se mu také svěřil s tím, že jeho žena má jako doktorka filozofie mnohem významnější postavení než on. Princ si povzdechl: „V naší rodině máme tento problém také.“ Princ Philip navštívil také ostrovní stát Vanuatu v Oceánii, kde jej od té doby uctívají jako božstvo a dodnes tam střeží jeho portrét, který jim na jejich vlastní žádost zaslal.

„Je to příjemná změna být v zemi, v níž nevládne její lid.“

Bez veselých průpovídek se neobešly ani oficiální návštěvy v Číně. Britským studentům například v roce 1986 doporučil, aby v této zemi nezůstávali příliš dlouho, jinak budou mít šikmé oči. Peking zhodnotil po prohlídce jediným slovem: „Příšerné.“ V nedalekém Bangladéši zase o čtrnáctiletém členovi klubu mládeže prohlásil: „Kdo je tady na drogách? Tenhle vypadá, že je na drogách.“ Princ Philip navštívil samozřejmě také i Indii, a to hned několikrát, poprvé v roce 1959 spolu s královnou, naposledy pak v roce 1997. V roce 1961 pro něj uspořádali lov tygrů a také návštěvu dostihů.

A vévoda z Edinburghu perlil i na druhém konci světa. Paraguayskému prezidentovi a diktátorovi Alfredu Stroessnerovi (vládl v zemi v padesátých až osmdesátých letech minulého století) se svěřil: „Je to příjemná změna být v zemi, v níž nevládne její lid.“ Na Kajmanských ostrovech se v roce 1994 místních obyvatel zeptal, zda jejich předkové opravdu byli piráti a zdravotní sestru v karibské oblasti ujistil, že zatímco je otravují komáři, jeho zase otravují novináři.

Britský královský pár navštívil i Českou republiku a Slovensko

Vévoda z Edinburghu neušetřil ani evropské národy. Když v devadesátých letech potkal v Maďarsku svého krajana z Británie, který se usadil v Budapešti, podivil se: „Vy zde nemůžete žít dlouho, ještě nemáte břicho.“ V roce 1997 pak tehdejšího německého spolkového kancléře Helmuta Kohla oslovil titulem „pane říšský kancléři“, který naposledy užívali nacisté během druhé světové války. O tři roky později při slavností večeři v Římě odmítl prvotřídní víno nabízené italským předsedou vlády: „Přineste mi pivo. Je mi jedno jaké, ale přineste mi pivo.“

Princ Philip s královnou Alžbětou II. navštívili v roce 1996 také Českou republiku. Při té příležitosti si prohlédli pražské památky, seznámili se s hrdiny protinacistického odboje působícími za války ve Velké Británii i s dalšími osobnostmi a ochutnali také tradiční českou svíčkovou. Královna pak navštívila i Brno, zatímco princ se vydal do Kutné Hory a hřebčína v Kladrubech. V roce 2008 zavítal britský královský pár také na Slovensko, kde si prohlédl Bratislavu a mj. navštívil Vysoké Tatry.

Zdroje: idnes.cz, Wikipedia, abc.net.au, BBC, g.cz, novinky.cz, globalnews.ca, ceskatelevize.cz, tvnoviny.sk

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu