Na Okoř je cesta…. Vydejte se s námi po stopách trampů

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Trampování je nejenom koníček, ale také oficiální hnutí, které se inspirovalo skautingem v kombinaci s Divokým západem. Často lidé tvrdí, že tenhle koníček je rozšířen pouze u nás a na Slovensku, není tomu ale tak.

Kdo vlastně jsou „trampové“?

Slovo tramp je vlastně historickým označením jakéhosi tuláka nebo člověka nedodržujícího konvence, které po něm společnost vyžaduje. Dříve šlo často o člověka bez domova, bez jakéhokoli majetku a tzv. „vyvrhele“ společnosti.

Prvními trampy byli zpravidla lidé, kteří pocházeli z chudších vrstev, či ti nezaměstnaní, kterým vyhovoval daný způsob života, než došlo k jisté „modernizaci“ hnutí a k chudině se přidali teenageři i astracháni z vyšších vrstev – a to hlavně proto, že to bylo prostě moderní.

Ochránci přírody

Trampové jsou známí tím, že mají rádi přírodu, uznávají prostředí okolo nás a udržují jej v naprostém pořádku – tudíž po jejich táboření nepoznáte, že tu kdy byli – nechávají přírodu ve stejném stavu, jako když na místo přišli.

První čeští trampové se objevili již za doby první světové války, akorát se jim v té době říkalo „divocí skauti“. Začali postupně objevovat dosud neobjevenou přírodu, hlavně okolo Prahy, často v povodí řeky Vltavy či Sázavy, ale také postupem času i Berounky. Postupně se ale hnutí rozšiřovalo a novodobí trampové začali objevovat přírodu po celém území dřívějšího Československa.

Nejstarší trampská osada

Naše nejstarší trampská osada byla založena na řece Vltavě, a to okolo roku 1918, při konci první světové války. Přesněji v místech, které se nazývá Svatojánské proudy. Každopádně se odhaduje, že hnutí tramping se v posledních cca sto letech zúčastnilo přes několik set tisíc lidí a dokonce asi pět generací.

Trampská hudba

Tramping také významně ovlivnil naši hudební scénu a to už za doby první republiky a vznikly tak různé hudební žánry, které jsou s trampingem propojeny, jako například:

  • Folk
  • Country
  • Western

Z historických podkladů také vyplývá, že tramping se vlastně vyvinul z vodáctví, což je další koníček, který přetrval do dnešní doby a je oblíben všemi generacemi. Aco vy, máte rádi tramping?

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 |

Na které řece byla založena nejstarší trampská osada?

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT