Murdoch je zastavil pod záminkou poruchy, pak rovnou střílel. Mladý muž nepřežil, ženě se podařilo uniknout

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

K smrti vyděšená žena se vynoří ze tmy u dálnice a vběhne do cesty silničnímu vlaku. Jeho řidič okamžitě zastavuje a vyslechne si děsivý příběh, který ze sebe stěží drmolí. Kdosi je přepadl, jejího přítele zastřelil a ji samotnou svázal. Jen díky neuvěřitelnému štěstí se jí podařilo uniknout, pět hodin se potom skrývala v křovinách u silnice. 

Zastavil je a pak rovnou střílel

Britové Peter Falconio (*1972) a jeho přítelkyně Joanne Lees (*1973) se spolu rádi toulali po světě a v lednu 2001 se vydali do Austrálie. V červnu vyrazili na plánovaný výlet po vnitrozemí. Osudnou se jim stala dálnice poblíž Barrow Creek, kudy projížděli 14. července 2001 okolo půl osmé večer.

Peter řídil a Joanne seděla na sedadle spolujezdce. Už před nějakou dobou si všimli bílé toyoty, která za nimi jela od jejich poslední zastávky v motorestu. Mysleli si, že je brzy předjede, když se však řidič toyoty přiblížil, začal gestikulovat, aby zajeli ke krajnici. Falconio tedy zastavil a šel si promluvit s mužem v druhém autě. Ten mu vysvětlil, že zahlédl, jak jim létají z výfuku jiskry. Oba se proto vydali k zadní části Peterova auta a z ničeho nic se ozval výstřel.

Joanne unikla a schovávala se pět hodin v křovinách

Než se Joanne stihla vzpamatovat a ujet, neznámý muž jí vyhrožoval pistolí a svázal ji. Donutil ji nastoupit do svého vlastního auta. Žena ve strachu ze znásilnění začala utíkat (pravděpodobně ve chvíli, kdy cizí muž manipuloval s Peterovým tělem). Podařilo se jí utéct dostatečně daleko na to, aby ji násilník nenašel, ačkoliv ho několikrát slyšela poblíž. 

Teprve po pěti hodinách se odváží přiblížit k silnici, aby se dovolala pomoci. Kamioňák ji nabere okolo 0:30 a odveze ji zpět do Barrow Creek. Policie v Alice Springs dostane hlášení okolo 1:30 a na místo dorazí o tři hodiny později. Pátrání po Peterovi, jejich vozidle a neznámém střelci započne až v 7:00. Pomáhá jim i onen řidič kamionu, který odvezl Joanne do bezpečí. 

Na místě činu najdou kaluž krve, vozidlo pak o kus dál

Policisté brzy najdou kaluž krve na místě, kde byl Peter zastřelen. Vozidlo mladé dvojice objeví ukryté v křovinách zhruba 80 metrů od silnice. Teprve to odstartuje postavení zátarasů na dvanácti silnicích ven z okresu. Od vraždy Falconia však uběhlo již 8 hodin a vrah může být daleko. Štěstí nebudou mít ani domorodí stopaři, tělo mrtvého muže se jim nedaří najít. 

Policii chybí důkazy a tak trvá několik dnů, než začnou brát situaci opravdu vážně. Případ mezitím velmi důkladně sledují média, vyprávění o silné ženě, která prožila noc hrůzy, plní televizní zprávy i tištěná periodika.  

Rozdílné výpovědi a odměna za dopadení vraha

Joanniny výpovědi a popisy se časem mění a ona sama se stává terčem pozornosti i pro tyto nesrovnalosti. Někteří se domnívají, svůj popis změnila proto, že CCTV zveřejnila záběr jakéhosi muže, který byl viníkovi podle ženy podobný. Je vyhlášena odměna 250 tisíc dolarů, ale jediným novým důkazem zůstává stopa DNA neznámého muže na Joanninu tričku a také na kabelech v jejich vozidle. 

Policie uvolnila záběr s mužem v domnění, že se dotyčný sám přihlásí, aby se zbavil podezření. Nikdo se nedostaví. Vyšetřovatelé se tedy začnou zaměřovat na majitele vozidla Toyota Land Cruiser a na muže, které někdo identifikoval podle reportáže. Tak se 1. listopadu 2001 k výslechu dostane i jistý Bradley John Murdoch (*1958), recidivista s bohatou trestní minulostí. 

Co spojuje obilné vločky, obřízku a pás cudnosti? Viktoriánská doba a jedno tehdejší tabu.

Tělo oběti chybí, důkazem zůstává DNA

Murdoch po výslechu zmizí. K jeho zatčení dojde až v srpnu 2002 a soudní řízení začne o dva roky později. Murdocha usvědčí nálezy DNA. Jeho obhájce se snaží tento důkaz smést ze stolu s tím, že mohlo dojít k náhodné výměně krve v motorestu. Tělo Falconia se dosud nenašlo, porota však přesto v prosinci 2005 jednomyslně rozhodne o trestu odnětí svobody v délce trvání 28 let bez možnosti předčasného propuštění.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT