Mrazivé příběhy sériových vrahů aneb Jack Rozparovač nebyl zdaleka jediný

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Sériový vrah je ten, kdo zavraždí nejméně dvě osoby během dvou různých incidentů, na různých místech a v různém čase. Zločiny sériových vrahů se často těší zájmu médií i veřejnosti. To platí ještě více, pokud je obětí mnoho nebo jsou vraždy provedeny obzvláště hrůzným způsobem. Pojďme si představit některé z nejznámějších sériových vrahů světové historie. 

Jeffrey Dahmer

Jeffrey Dahmer začal vraždit v roce 1978, když mu bylo pouhých 18 let, za vraždu byl ale zatčen až v roce 1991 poté, co jedna z potenciálních obětí utekla a dovedla policii zpět do jeho domu v Milwaukee ve Wisconsinu. Právě tam byly prostřednictvím fotografií zohavených těl a částí nalezených těl odhaleny hrůzné detaily jeho „vražedného života“.

Dahmer měl v domě například kádě s kyselinou, které používal k likvidaci obětí. Celkem zabil 17 lidí, převážně mladých afroamerických mužů. V roce 1994 byl ve vězení zabit spoluvězněm.

Harold Shipman

Předpokládá se, že Harold Shipman, známý také jako „doktor Smrt“, zabil nejméně 218 pacientů, i když je možné, že celkový počet se blíží až k číslu 250. Tento lékař v letech 1972-1998 pracoval ve dvou různých zařízeních v Londýně a po celou dobu zabíjel. Dopaden byl až poté, co na něj upozornilo několik lidí, včetně jednoho pohřebního ústavu, který byl překvapen obrovským počtem kremačních listů, na nichž se Shipman podílel. Většina případů se týkala starších žen.

Policie ale sice pustila do vyšetřování, ale bez výsledku. Shipman beztrestně zabíjel dál. Vše se změnilo až v okamžiku, kdy začal být chamtivý. Pokusil se totiž vymyslet závěť pro jednu z obětí. V závěti se uvedl jako dědic, což přivedlo dceru této oběti k určitému podezření. Nakonec byl v roce 2000 odsouzen, v roce 2004 spáchal ve vězení sebevraždu.

John Wayne Gacy

Stavebního dělníka Johna Wayna Gacyho sousedé z předměstí znali jako společenského člověka, který se angažoval v politice a rovněž vystupoval jako klaun na narozeninových oslavách. Nebyl to ale žádný klaun. Gacy se dostal do podezření v roce 1978, kdy se ztratil patnáctiletý chlapec, kterého viděli naposledy právě s ním.

Nebyl to první případ, kdy rodiny pohřešovaných chlapců ukazovaly na Gacyho, úřady jejich podezření ale až do té doby nebraly vážně. To, co ale následně policisté při domovní prohlídce objevili, všechny šokovalo. Ve čtyřmetrové jámě pod domem byly nalezeny desítky těl. Gacy byl odsouzen za 33 vražd, další obvinění se týkala znásilnění a mučení. V roce 1994 byl popraven smrtící injekcí.

Mrtvá mladá dávka.
zdroj: unsplash.com

Ted Bundy

Ted Bundy miloval pozornost, kterou si svými vraždami získával. Jeho „lovištěm“ byl především západ USA, kde v polovině 70. let spáchal několik desítek vražd, většinou se jednalo o mladé dívky. Po zatčení  v Coloradu se mu podařilo utéci a přestěhoval se na Floridu, kde vraždil ještě několikrát.

Bundyho poslední zatčení a jeho následky upoutaly pozornost celé Ameriky. Během prvního televizního přenosu procesu s vrahy totiž vystupoval jako svůj vlastní advokát. Zároveň miloval rozhovory a chlubil se fanoušky, které získal. Nakonec byl v roce 1989 popraven na elektrickém křesle.

H. H. Holmes

Chicago mělo mnoho vrahů, jedním z nejkrutějších byl lékárník H. H. Holmes, který proměnil svůj hotel v mučírnu. Před Světovou výstavou v roce 1893 se Holmes přestěhoval do Chicaga a otevřel si zde hotel. Ten začal brzy vybavovat nejrůznějšími hrůznými vynálezy, včetně plynových potrubí, tajných chodeb, padacích dveří, chodeb do slepých uliček, skluzavek do sklepa a mučicích zařízení.

Plyn umožňoval Holmesovi omráčit své hosty dříve, než přišlo to horší. Těla pak spaloval v peci v budově, kostry prodával lékařským fakultám a provozoval též podvody s životními pojistkami. Celkem se přiznal k třiceti vraždám, ale údajně jich spáchal mnohem více. V roce 1896 byl oběšen.

Pedro Lopez

Jeden z největších sériových vrahů na světě je možná stále na svobodě. Pedro Lopez je spojován s více než 300 vraždami v Kolumbii, Ekvádoru a Peru. Po Lopezově zatčení v roce 1980 našla policie hroby více než 50 obětí mladých dívek ve věku od devíti do dvanácti let.

Později byl odsouzen za vraždu 110 dívek v Ekvádoru a přiznal se k dalším 240 vraždám v Kolumbii a Peru. „Monstrum z And“, jak se Lopezovi přezdívalo, nestrávilo ve vězení ani 20 let, v roce 1998 byl za dobré chování propuštěn. Od té doby je místo jeho pobytu neznámé.

Zdroj: history.com, biography.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu