Moderního padoucha všech dob naleznete ve sbírce „Tisíc a jedna noc“

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Román všech dob a základ pro hororové beletrie? Ano i to jsou synonyma pro sbírku příběhů, též známé jako „Tisíc a jedna noc“. Byla dlouho považována za pokladnici literárních stylů a žánrů, což zřejmě není až takovým překvapením.

Je sestavena průřezem několika stoletími a obsahuje materiály z arabštiny, perštiny, turečtiny, řečtiny, a dokonce vlastní i indické písmo.

Středověké publikum se těšilo tajuplnému ději

V této knize totiž naleznete od dobrodružných nocí a zbožných podobenstvích až po milostné zápletky a nemístné vtípky téměř všechno.

Možná vám sem tam naběhne husí kůže, ale tyto děsivé příběhy o tom zkrátka a jasně jsou. Na Západě tyto příběhy inspirovaly moderní průkopníky hororové beletrie, jako jsou Edgar Allan Poe a HP Lovecraft.

Co se v ní ukrývá? Proč z ní mrazí?

Strašidelné věci jsou pro čtenáře přitažlivé a kresby dokonale vtáhnou do děje.

Král zabijáků

Tato kresba zobrazuje scénu v legendě Tisíc a jedna arabská noc. Královna Šeherezáda vypráví příběhy králi Shahrayarovi.

Rámcový příběh

Obsahuje všechny příběhy Tisíc a jedné noci pohromadě. Shahrayar poté, co zjistil, že mu jeho žena byla nevěrná, si rozhodl vzít každý den novou ženu, strávit s ní noc a ráno ji zabít.

Tento vražedný motiv pokračuje, dokud se neožení s Šeherezádou, která prakticky zachraňuje království před ohavnými činy krále. Každou noc vypráví Shahrayarovi příběhy.

Ty jsou vždy zkráceny, a když přijde svítání – král si nechce nechat ujít konec a umožňuje Šeherezádě žít a pokračovat v příběhu další noc. Po 1 001 nocích se vzdává svého vražedného plánu. Zřejmě tak není těžké si představit Shahrayara jako moderního padoucha z hororu.

Co dalšího zde najdete?

Mezi méně známé příběhy patří třeba příběh obchodníka jménem Ali při návštěvě Bagdádu nebo o námořníkovi Sindibádovi či mosazném prázdném městě.

Do arabských mýtů této doby spadá také ztvárnění vlkodlaků, kteří jsou hrůzostrašní tvorové, nazývající se po anglicku jako ghúlové.

Jsou vždy zlověstní – mají chuť na lidské maso a často číhají na hřbitovech.
Arabský folklór praví, že ghūl může být zabit jednou ranou, ale že druhá rána přivede stvoření zpět k životu.

Zdroj: britannica.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu