Mladá vdova chránila sebe i kojence, jednoho zloděje zastřelila brokovnicí, druhý raději utekl

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Konec roku 2011 představuje pro osmnáctiletou matku a čerstvou vdovu velmi náročné období. Na Štědrý den jí zemřel manžel a ona se musí okamžitě vzchopit a dál se starat o jejich malé dítě. Přesně o týden později se ale do jejího domu začnou dobývat dva muži. Neváhá, dítě uloží v ložnici, vchodové dveře zabarikáduje gaučem. Do rukou bere zbraně a zavolá na tísňovou linku s dotazem, jestli lupiče může zastřelit.

Čerstvou matkou i vdovou v 18 letech

Statečná mladá žena se jmenuje Sarah Dawn McKinley a v té době bydlela i s tříměsíčním synem v Blanchardu v Oklahomě. Lupiči si ji nejspíše vytipovali už nějakou dobu před tím a měli zálusk na léky, které před smrtí užíval její manžel. Pravděpodobně se jednalo o silná analgetika podávaná v posledním stádiu rakoviny, které nakonec týden před koncem roku podlehl.

Sarah ale neměla moc času truchlit. Syn ji potřeboval, byl příliš malý na to, aby chápal, co se děje. Poslední den roku s ním Sarah trávila sama, když zpozorovala, že se do jejího domu dobývají dva muži.

„Je v pořádku ho zastřelit?“

Zavolala na americkou tísňovou linku 911 a během telefonátu se připravila. Dítě uklidnila v ložnici lahví s mlékem, ke dveřím přirazila gauč a nezapomněla se ozbrojit. Operátorce Diane Graham pro jistotu položila otázku: „Držím dvě zbraně. Je v pořádku ho zastřelit, když vleze dovnitř?“ Žena na druhém konci linky zachovala profesionalitu, dodržela veškeré platné předpisy a stále stejně klidným hlasem odvětila: „Musíte udělat všechno, abyste se ochránila. Nemohu vám říct, abyste to udělala, ale udělejte vše, co musíte, abyste ochránila své dítě.“

O chvíli později se opravdu první z mužů dostal dovnitř domu. Sarah měla zlomek vteřiny na to, aby zpozorovala, že něco třímá v ruce. Okamžitě proto v sebeobraně zmáčkla spoušť brokovnice. Muž jménem Justin Shane Martin se skácel k zemi, byl na místě mrtvý. Jeho kumpán Dustin Louis Stewart z místa raději utekl. V té době byla Sarah opět ve spojení s tísňovou linkou a z celého incidentu tak vznikl záznam.

Je lepší být souzen dvanácti než nesen šesti

Americké přísloví praví, že je lepší být souzen dvanácti než nesen šesti. Mladá žena ale vůbec nemusela mít obavy, že jí bude někdo soudit. Jednala v sebeobraně a oklahomské zákony umožňují ochranu života, rodiny a majetku i tímto způsobem. To ostatně obratem potvrdil i státní zástupce a dodal, že právě proto jí z ničeho neobviní, byla v právu. Sarah sama v pozdějším rozhovoru pro televizi HLN a CNN uvedla, že by střílela znovu, že si v tu chvíli musela vybrat mezi cizím mužem a jimi samotnými a vybrala si syna, a také, že mohli být už někde jinde, kdyby konala jinak.

Joshua Phillips: Týden schovával pod postelí mrtvolu své osmileté kamarádky, zabít ji prý ale nechtěl.

Martina našla policie ležet na prahu domu mezi dveřmi a gaučem s velkým loveckým nožem v ruce s nasazenou rukavicí. Druhého lupiče brzy dopadli a obvinili z tzv. vraždy prvního stupně kvůli trestnému činu. Podle tamních zákonů je totiž komplic za jistých okolností zodpovědný za smrt parťáka bez ohledu na to, že ho během páchání trestné činnosti usmrtil někdo jiný nebo něco jiného. Soudní řízení však bylo několikrát odloženo a muž nakonec do vězení neputoval.

Zdroj: CNN, koco.com

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT