Mimořádně silný příběh irské dívenky, která se toužila stát pirátkou lodí: splnilo se jí to?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Před téměř pěti stoletími, prosila 11letá irská dívka svého otce o to, aby mohla nastoupit na jeho loď a připojit se k jeho další expedici. Otec ji však odmítl na loď vzít a důvod, který uvedl byl tento: „Tvoje dlouhé červené vlasy by se mohly zachytit v lanech lodi.“

Dívenka se tak snažila napodobit svého otce, přesto v těchto letech, od něj nedostala šanci. Nicméně nebyl všem dnům konec. Přečtěte si, jak se z ní stala budoucí pirátská královna!

Představme si ji…

Její jméno je Grace O’Malleyová, přezdívaná dále Granuaile. Dnes je považována za nejtvrdší ženu v irské historii. Po celá desetiletí velela lodím, které drancovaly oceány poblíž Irska.

V bouřlivém Atlantiku poblíž Maya ovládala dvě galéry, 20 lodí a více, než 200 mužů. Znala námořnictví a vojenské taktiky, které se naučila od jejího otce.

Oslava na její počest

Irská stezka bude oslavovat ženu, která byla jednou z posledních irských vůdkyní, jenž se bránila proti anglické vládě v Irsku. Granuaile je hrdinka a její příběh nyní velice ožil. Irsko si totiž připomíná nezávislost na Velké Británii a vzpomínkové akce se budou konat po celý rok 2021.

Stezka zahrnuje malebné městečko Westport, kde se Granuaile narodila již v roce 1530, také pláže Clew Bay, kde zakotvily její lodě a její hrady na hornatých ostrovech Klára a Achill, včetně opatství Clare Island, kde byla pohřbena ve věku 73 let.

Většina z těchto navrhovaných stezek byla od Vánoc uzavřena kvůli přísnému uzamčení vyvolanému pandemií koronaviru, ale je již opětovně otevřena.

Vládla vlnám, ale dozvíte se toho mnohem více

Na stezce se návštěvníci dozví nejen o Granuaile, ale také o jejím otci Owen O’Malley. Byl vůdcem klanu O’Malley – mocné dynastie, která několik století ovládala moře u Maya – podle irské autorky Anne Chambersové.

Klan vybudoval velké bohatství prostřednictvím obchodu, rybolovu a pirátství. Vůdcovství po moři, odlišuje Grace O’Malleyovou od všech ostatních ženských vůdkyň v historii.

Námořnictví bylo považováno za mužskou disciplínu a do určité míry stále je. Vyžaduje totiž nesmírnou zručnost a odvahu, abychom mohli pobývat na moři podél nebezpečného irského pobřeží.

Zdroj: nationalgeographic.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu