Basketbalista Michael Jordan patří mezi nejúspěšnější sportovce všech dob. Poté, co v roce 1984 vstoupil do NBA jako nováček s nadlidskými skokanskými schopnostmi, stal se nejlepším hráčem, několikanásobným šampionem i marketingovou ikonou. Jeho legenda je stále živá i téměř dvě desetiletí poté, co naposledy odehrál zápas za Washington Wizards. Po většinu kariéry ale byl členem hvězdných Chicago Bulls.
K jeho spolupráci se společností Nike téměř nedošlo
Jordan byl známý i mezi lidmi, kteří se o basketbal vůbec nezajímali, především díky své dlouholeté spolupráci se společností Nike. Tato spolupráce se ale téměř neuskutečnila. Původně chtěl totiž po vstupu do NBA oblékat značku Adidas. Společnost Nike se však na nováčka Chicago Bulls vrhla plnou silou. Nabídla mu tehdy neuvěřitelnou smlouvu na 500 tisíc dolarů ročně po dobu pěti let a možnost přizpůsobit si boty podle svých představ. Jordan chtěl přesto stále zůstat u své původní volby, ale Adidas nebyl v pozici, aby se vyrovnal částce, kterou mu nabízela společnost Nike. Spolupráce tak byla na světě. V květnu roku 1985 uvedla společnost Nike na trh Air Jordan. Jen do konce roku tato řada bot přinesla tržby přesahující 100 milionů dolarů.
Vášnivý hráč golfu
Kromě basketbalu má Michael Jordan slabost ještě pro jeden sport, golf. Jeho vášeň pro golf začala v létě 1984, kdy se poprvé vydal na hřiště se skupinou, v níž byl i budoucí golfový profesionál Davis Love III. Hra mu šla a od té doby se ve svém volném čase golfu rád věnoval. Po ukončení profesionální sportovní kariéry se začal golfu věnovat naplno.
Rozhodnutí přejít na baseball bylo inspirováno otcem
Myšlenka, která stála za Jordanovým překvapivým rozhodnutím opustit v roce 1993 basketbal a věnovat se baseballu, se zrodila už o několik let dříve. Jeho otec James vždy miloval baseball. Vzhledem k tomu, že Bo Jackson a Deion Sanders měli jako sportovci dvou sportů úspěchy, navrhl svému synovi, že by mohl dělat totéž. Když byl James v červenci 1993 zabit při loupežném přepadení, Jordan se snažil splnit otcovo přání. I když se v jediné sezóně baseballu příliš neproslavil, na mnohé udělalo dojem, jak dobře se přizpůsobil hře, kterou nehrál od střední školy.
Koníček jménem hazardní hry
Kromě golfu je dalším z Jordanových známých „koníčků“ jeho sklon k hazardním hrám. Jsou známé příběhy o tom, jak naváděl spoluhráče k sázení téměř při každé činnosti, od golfu přes karetní hry až po hru kámen, nůžky, papír. Jeho touha neustále zvyšovat sázky ho ale občas přivedla na vratkou půdu. V roce 1992 byl Jordan předvolán k soudu, aby vypovídal o šeku na 57 000 dolarů, který po víkendu stráveném hraním pokeru a golfu předal podezřelému drogovému dealerovi. Jordan sice oficiálně nikdy nebyl v souvislosti s hazardem či gamblerstvím trestán, nicméně dlouhá léta se šířila fáma, že jeho roční volno, které si dal na hraní baseballu, bylo důsledkem tajné suspendace, kterou mu uložil komisař NBA David Stern.
Jak se stal miliardářem
Na to, čeho všeho v profesionálním basketbalu dosáhl, včetně šesti mistrovských titulů, pěti cen pro nejužitečnějšího hráče či svou zlatých olympijských medailí, byl Jordan překvapivě nejlépe placeným hráčem ligy jen ve dvou z patnácti sezón NBA. Ale díky štědrým sponzorským smlouvám, například se značkami Coca-Cola, Chevrolet či McDonald ‘s, si na nedostatek financí opravdu nemohl stěžovat. Jako nejvýnosnější se ukázala již výše zmíněná spolupráce se společností Nike. V roce 2020 vyšlo najevo, že Jordan vydělal jejích spoluprací více než jednu miliardu dolarů. Těžil také ze zhodnocení franšíz NBA, když v roce 2010 koupil většinový podíl v týmu NBA Charlotte Bobcats, nyní Charlotte Hornets. Není proto divu, že v roce 2015 pronikl na seznam světových miliardářů časopisu Forbes.
Zdroj: cnn.com, otgbasketball.com