Medvědice napadla dva lidi, skončila kvůli tomu na 15 let ve vězení mezi zločinci

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Medvědici Kaťju potkal bizarní osud. V roce 2004 podle všeho napadla v kempu dva lidi. Pro bezpečí dalších návštěvníků ji odsoudili a jako běžného zločince ji poslali do vězení, kde strávila dlouhých 15 let. Teprve loni se dočkala „propuštění“, resp. převezení do malé zoologické zahrady.

Nejdřív cirkus, potom kriminál

Medvědice Jekatěrina – Kaťja jako mládě vystupovala v cirkuse, po nějaké době ji ale krotitel opustil a ona se dostala do kazašského kempu Bělaja Jurta. Skončila zavřená v kleci. Právě tam došlo k napadení jedenáctiletého chlapce Nursultana Kh, který ji chtěl nakrmit. Popadla ho při tom za nohu a způsobila mu vážné zranění a traumatický šok. O něco později se vrhla i na opilého muže, který k ní do klece strkal ruku.

Bylo potřeba s ní něco udělat, aby nedošlo k ohrožení dalších lidí. Žádná zoologická zahrada o ni ale neprojevila zájem. Medvědice proto byla odsouzena za ublížení na zdraví k doživotnímu pobytu ve věznici vedle těžkých kriminálníků, např. vrahů. Skončila v trestanecké kolonii s přísným režimem v Kostanaji na severu Kazachstánu.

Trestanci ji měli rádi

Ve věznici se mezi sedmi stovkami vězňů podle dostupných informací nenacházel nikdo zavřený na doživotí vyjma právě medvědice. Kaťja dostala svou celu s bazénem, nedostala se však do styku s žádnými jinými zvířaty, pouze s lidmi. Místa se jí ale podle ochránců zvířat mnoho nedostávalo. V cele se také ukládala k několikaměsíčnímu zimnímu spánku.

Vězni ji ale měli rádi, nabízela jim příjemné rozptýlení monotónních dnů, když ji chodili krmit. Medvědice prý časem zkrotla. To potvrdil vedoucí věznice, který ji popsal jako přátelskou, vůbec ne agresivní. Milovala prý sladké – jablka a sušenky.

Nepřehlédněte: Když před soudem stojí zvíře – ve středověku je běžně soudili za vraždu člověka, sežrání úrody i nemravnost.

Po 15 letech se dočkala převozu do zoo

Vedení věznice ale odmítalo jakékoli stížnosti ochránců zvířat, kteří vedli dlouhodobý boj za její propuštění. Zatímco ochránci argumentovali, že se medvědice nemůže pořádně hýbat a že z toho jistě šílí, vedení na to reagovalo prohlášením, že Kaťja je naprosto v pořádku, že běhá a skáče.

Medvědice se stala symbolem svého vězení a dočkala se také své sochy. V roce 2019 ji po dlouhých 15 letech převezli do malé zoologické zahrady, kde ji možná konečně čeká lepší osud a hlavně více prostoru k pohybu. Čekal tam na ni medvěd Jaška a při opatrném seznámení přes klece o sebe projevili zájem a vzájemnou náklonnost.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT