Na vzdálené pláži Purple Sands se písek může objevovat ve spektru chromatických odstínů, od levandulové po purpurovou, a někdy až dokonce růžovou. Fialová zrnka písku spatřila manažerka místního provinčního parku Candle Lake, Candice LaFaver naposledy v roce 2018.
Sladkovodní jezero v severním Saskatchewanu
Když se v červenci 2018 vydala manažerka parku se svou rodinou na výlet lodí po zdejším sladkovodním jezeře v severním Saskatchewanu, pohlédla na opuštěnou pláž a nemohla uvěřit tomu, co viděla. U severovýchodního okraje jezera v oblasti, kam se dá dostat pouze lodí, si všimla výrazně zbarveného písku.
Toto odlehlé území získalo okamžitě přezdívku „Pláž fialového písku“ a v Kanadě se stalo velmi známým. A to díky úžasným geologickým vlastnostem místního písku. Zrna zdejšího písku se totiž mohou objevit ve spektru chromatických odstínů, od levandulového po purpurový, až někdy dokonce růžový odstín.
Jako štětcem namalované
Živé částice mohou vypadat rozmazaně a táhnou se po břehu jako umělecký tah štětcem. Částice jsou rozptýlené ve shlucích po skalách a vlní se pod vodní hladinou v mělkých zátokách jezera. Odstín a množství zbarveného písku kolísají s proudy a ročními obdobími. Je to bizardní, ale je to tak – fialový písek skutečně existuje.
null
null
Ráj pro vědce
Vidět tento přírodní jev samozřejmě touží především řada vědců a odborníků. Proto se zdejší místo okamžitě stalo shromaždištěm přírodovědců, geologů ale i amatérských fanatiků všeho druhu. Návštěvníci sem putují po celý rok a doufají, že zachytí alespoň letmý pohled, než bude písek odplaven, nebo zmizí pod sněhem.
I když fialový písek vypadá jako z pohádky, vědecké opodstatnění to má. Všechny pláže vděčí za zbarvení písku minerálům, horninám a mušlím. Ty totiž tvoří jejich různé částice písku. Příroda je mocná.