Malmédský masakr během německé ofenzivy v Ardenách

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Malmédský masakr byl válečný zločin, který se odehrál mezi vesnicemi Malmédy a Ligneuville v Belgii. Bez milosti bylo během něho zavražděno 71 neozbrojených amerických válečných zajatců. Celá událost se odehrála 17. prosince 1944 během německé ofenzivy v Ardenách.

Neměli šanci

1. tanková divize SS pod velením Jochena Peipera narazila na část příslušníků 285. polního dělostřeleckého pozorovacího praporu. Došlo na krátký boj, po kterém se část americké jednotky Němcům vzdala. Ti je odzbrojili, a společně s dalšími americkými zajatci, což činilo dohromady přibližně 150 osob, je Němci poslali na blízké pole nedaleko silniční křižovatky.

Proč to udělali?

Podle výpovědí svědků a výsledků vyšetřování vytáhl z ničeho nic jeden z důstojníků SS svou pistoli a zastřelil bez varování amerického zdravotního důstojníka a muže stojícího vedle něj. Ostatní němečtí vojáci se ke svému důstojníkovi přidali a začali pálit na zajatce ze svých samopalů. Proč začali Němci střílet do svých zajatců, se dodnes neví.

Pokus o útěk?

Existuje verze, podle které se skupinka zajatců pokusila sebrat strážím zbraň a uprchnout. Což vedlo je střelbě. Ovšem jde jen o domněnku. Po americkém osvobození místa masakru se zpráva rychle roznesla mezi spojenecké jednotky, ty následně dostaly rozkaz, že příslušníci SS a padákoví myslivci mají být stříleni bez varování a na potkání.

Jedním z přeživších Malmédského masakru byl i slavný herec Charles Durning, který se objevil v několika oskarových snímcích.

Malmédský masakr byl pouze jedním ze série zvěrstev, které Peipera divize spáchala.

Po válce se konal vojenský soud s vojáky SS a jejich velitelem Jochenem Peiperem. Obviněni byli z vraždy 308 spojeneckých vojáků a 111 belgických civilistů. Peiper byl uznán vinným za smrt 71 zajatců u Malméd a odsouzen k trestu smrti. Ten však nikdy nebyl vykonán, v roce 1948 mu byla udělena milost a trest byl zmírněn na doživotí. Ovšem už v roce 1956 byl propuštěn na svobodu.

Celý Malmédský masakr přežilo zhruba 40 vojáků, kteří utekli a schovali se. Následně předali zprávu spojeneckému velitelství.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu