Mají hadi sluch?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Slyší hadi dravce nebo kořist? Mají tato smaragdová stvoření uši? Na jednom se shodneme určitě, hadi jsou jedinečná zvířata s těly bez končetin, vyplazujícími jazyky a schopností spolknout celou kořist. Při lovu kořisti se většinou spoléhají na svůj čich, i když také používají zrak a zvuk. Co ovšem zůstává dosud v tajnosti, jestli pak vlastní hadi i sluchový vjem?

Odpověď není až tak uspokojivá

Ano i ne, stejně jako mnoho ostatních plazů, nemají hadi vyvinutou strukturu vnějšího ucha. V hlavách jsou však uloženy ušní kosti, které používají k poslechu.

Uši se obvykle skládají ze tří hlavních částí

Vnější ucho zaměřuje zvuk na ušní bubínek, který odděluje vnější ucho od středního ucha. A součástí středního ucha jsou tři kosti – ty pomocí vibrací přenášejí zvuk z ušního bubínku do vnitřního ucha. Vnitřní ucho přemění tyto vibrace na nervové impulsy, které cestují do mozku.

Hadi nepotřebují citlivý sluch

Podle studie z roku 2012 v časopise Journal of Experimental Biology chybí hadům vnější i střední ucho. Je tu však jedna středoušní kost, která spojuje vnitřní ucho s čelistí. To umožňuje hadům slyšet vibrace, když se např. blíží nějaký dravec. Nejsou až tak zdatní ve slyšení zvuků vysílaných vzduchem.

Díky tomu, hadi slyší jen úzký rozsah frekvencí, zejména nízké frekvence. Vysoké frekvence jsou totiž většinou přenášeny vzduchem. Podle studie z roku 2012 mají nejlepší sluchovou frekvenci mezi 80 a 160 Hertzy pythonové. Pro srovnání je normální rozsah lidské frekvence 20 až 20 000 Hz.

Tento malý rozsah sluchu není pro hady problémem. Částečně to kompenzují komunikací v podobě syčení. To se odehrává ve vyšších frekvencích, než jsou oni schopni slyšet, ale pro dravce a savce to zaznamenatelné je.

Spoléhají se na jiné smysly

Jedná se hlavně o čich. Ačkoliv tedy nemají šanci vyslechnout většinu ostatních zvířat, jsou zase „chemosenzoricky“ nastaveni.

Zdroj: livescience.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu