Magnety na ledničce: Jak se zrodil tento fenomén?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Také jste měli nebo stále máte doma ledničku, která je pokrytá nejrůznějšími magnety? Většinou se jedná o magnety, které jsou zároveň suvenýry z různých cest. Zatímco v některých rodinách mají pouze funkci ozdobnou, v jiných plní i funkci praktickou, slouží k přichycení fotografií, obrázků namalovaných dětmi i seznamu toho, co je třeba koupit. Jak se ale magnetky na ledničce staly celosvětovým fenoménem?

Magnety a jejich stručná historie

Podle jednoduché definice jsou magnety předměty, které vyzařují magnetické pole, jež následně přitahuje kovy, jako je ocel, železo, nikl a kobalt. Magnety mohou mít různé tvary a podoby. Některé vznikají smícháním železa a jiného prvku, například vinylu nebo keramiky, které jsou pak zmagnetizovány, změněny tak, aby měly také magnetické pole, silnějším magnetickým zdrojem. Další běžnou formou magnetu je elektromagnet, který je důležitou součástí většiny typů motorů.

Nejstarší záznamy o magnetech pocházejí z doby přibližně před 2500 lety ze starého Řecka, Indie a Číny. Kolem roku 1200 bylo zjištěno, že pomocí magnetu lze určit přesný směr severu nebo jihu, a z tohoto objevu se zrodily kompasy. Kompas zcela změnil způsob cestování a vidění světa, protože umožnil cestovatelům orientovat se podle slunce nebo hvězd. Ve 20. století se magnety začaly využívat nejrůznějšími způsoby v elektronice, motorech a podobně.

Jak se magnety dostaly na ledničku?

První ledničky pro domácnosti byly dány do komerčního prodeje Americe v roce 1911. Širšího využití se ale ledničky dočkaly až v roce 1927 díky společnosti General Electric. Až v polovině 20. století se ale na nich začaly objevovat první magnety. Přibližně v této době se totiž začalo připevňování magnetu na plastová čísla nebo písmena používat jako učební pomůcka.

První magnety na lednici, které byly skutečně určeny k použití na lednici, vynalezl údajně Sam Hardcastle. Byl pověřen jednou společností z vesmírného průmyslu, aby vynalezl formu magnetických písmen a číslic, které by byly zcela magnetické, a ne jen kus plastu s připevněným magnetem. Sam Hardcastle následně vytvořil způsob, jak smíchat oxid železitý, v podstatě železný prach, s vinylem, mírně pružným plastem. Zjistil, že magnety, které vytvořil, se pro tento účel dokonale hodí a mnohem lépe drží na povrchu, protože celý „magnet“ je zmagnetizovaný.

Zároveň si uvědomil, že jeho magnety mají mnohem větší potenciál, a založil reklamní společnost, která prodávala jedny z prvních magnetických reklam na lednice na světě. O něco později se začal věnovat též výrobě suvenýrů a vytvořil specializované magnetky pro každý stát USA. V době, kdy Sam Hardcastle vyvíjel své magnetky na ledničku, vstoupil do hry další hráč. Muž jménem William Zimmerman získal v 70. letech 20. století první patent na nový typ magnetek na ledničku, které měly podobu malých kreslených obrázků a byly užitečné k přichycení věcí na ledničku. Ať už jste příznivci zdobení ledničky, nebo ne, je jisté, magnetky na ledničku tu určitě ještě nějakou dobu budou.

Zdroj: classicmagnets.com, dandy.com.au

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu