Lidice ve světě – obce, městské části, ale i novorozené dívky dostaly jméno po české obci vypálené nacisty

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Osud středočeské obce Lidice je všem Čechům velmi dobře znám. Němci měli v plánu Lidice nejen vyvraždit a srovnat se zemí, ale také je úplně vymazat z mapy. To se jim nepovedlo. Naopak. Ve světě zvedl osud lidických mužů, žen a dětí vlnu solidarity a velké nevole. Několik obcí si změnilo název právě podle Lidic a jméno Lidice se používalo i pro novorozená děvčata.

Jmenuji se Lídice, těší mě

Exilová vláda udělala všechno pro to, aby se osud Lidic stal důrazným varováním, čeho všeho jsou nacisté schopni. Díky tomu se o tamějším masakru dozvěděli lidé prakticky po celém světě.

Dodnes se tak můžeme setkat s ženami, které se jmenují Lidice nebo Lídice. Většina pochází z Jižní Ameriky. Právě pojmenování novorozených holčiček tímto jménem se stalo jedním ze způsobů, jak ukázat, že středočeská obec nikdy nebude zapomenuta. Nezůstalo ale jen u jedné generace dětí narozených během války. Jméno se někde ujalo a dávalo se i později.

Nejznámější nositelkou v současnosti je pravděpodobně Lídice Robinson, ekvádorská operní pěvkyně žijící v Argentině. Ona i mnohé další přirozeně pátraly po původu svého jména a často pak šířily dál jeho příběh. Nejedna nositelka na něj byla či je náležitě hrdá.

Lidice ve světě se scházejí v den výročí lidické tragédie

V roce 2017 přijaly pozvání od obce a Památníku Lidice různé nositelky tohoto jména z celého světa. Zúčastnily se pietní akce, prohlédly si novou ves i naše hlavní město a dozvěděly se něco z naší historie a o naší kultuře.

Během organizování nápadu přizvat je k nám vznikla facebooková skupina sdružující ženy tohoto jména a vyšlo mimo jiné najevo, že některé Lidice se každý rok scházejí právě 10. června, aby si událost z roku 1942 připomněly. Jedno takové setkání se konalo např. v brazilské obci Lidice.

Lidice v Panamě, Izraeli, Brazílii i jinde po světě

Jako projev účasti se ve světě přejmenovalo i pár obcí, které přijaly za své jméno Lidice. Některá další města tak pojmenovala své části nebo vystavěla pomník.

V Brazílii se nacházejí hned dvoje Lidice. Městečko Lidice s pěti tisíci obyvateli v přírodní rezervaci Mata Atlantica bylo přejmenováno v roce 1944. Vedle něj najdeme v Brazílii ještě malou vesnici s názvem Nova Lidice. Další ves Lidice se nachází v Panamě, kde ji tak pojmenovali místní zemědělci v 50. letech minulého století v době, kdy ji zakládali.

Čtěte také: Pittsburská dohoda schvalovala spojení Čechů a Slováků v samostatném státě, nebyla však právně závazná.

Pomník připomínající lidickou tragédii najdeme na Kubě v Havaně, v ekvádorském Quitu, americkém Crest Hill či uruguayském Montevideu. Další uruguayské město – Canelones má zase náměstí Lidice, v hlavním městě Mexika se nachází městská část San Jerónimo Lídice a městskou část Lidice najdete i ve venezuelských, peruánských či izraelských obcích.

Historii je potřeba si připomínat

Výčet míst pojmenovaných po středočeské obci vč. kulturních a historických zajímavostí najdete na stránkách Památníku Lidice, stejně tak seznam nositelek jména Lidice nebo Lídice. Přímo v Lidicích se každý rok koná pietní akce, která smutný osud této obce připomíná. Ale nejen ten, na historii je třeba nahlížet v souvislostech.

Památník Lidice spravuje i další pietní místo – Ležáky. I tato malá obec na Chrudimsku byla srovnána se zemí a její obyvatelé vyvražděni. Podobný osud potkal i Český Malín a Kortelisy na území dnešní Ukrajiny, francouzskou obec Oradour-sur-Glane a mnoho dalších.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT