Osud středočeské obce Lidice je všem Čechům velmi dobře znám. Němci měli v plánu Lidice nejen vyvraždit a srovnat se zemí, ale také je úplně vymazat z mapy. To se jim nepovedlo. Naopak. Ve světě zvedl osud lidických mužů, žen a dětí vlnu solidarity a velké nevole. Několik obcí si změnilo název právě podle Lidic a jméno Lidice se používalo i pro novorozená děvčata.
Jmenuji se Lídice, těší mě
Exilová vláda udělala všechno pro to, aby se osud Lidic stal důrazným varováním, čeho všeho jsou nacisté schopni. Díky tomu se o tamějším masakru dozvěděli lidé prakticky po celém světě.
Dodnes se tak můžeme setkat s ženami, které se jmenují Lidice nebo Lídice. Většina pochází z Jižní Ameriky. Právě pojmenování novorozených holčiček tímto jménem se stalo jedním ze způsobů, jak ukázat, že středočeská obec nikdy nebude zapomenuta. Nezůstalo ale jen u jedné generace dětí narozených během války. Jméno se někde ujalo a dávalo se i později.
Nejznámější nositelkou v současnosti je pravděpodobně Lídice Robinson, ekvádorská operní pěvkyně žijící v Argentině. Ona i mnohé další přirozeně pátraly po původu svého jména a často pak šířily dál jeho příběh. Nejedna nositelka na něj byla či je náležitě hrdá.
Lidice ve světě se scházejí v den výročí lidické tragédie
V roce 2017 přijaly pozvání od obce a Památníku Lidice různé nositelky tohoto jména z celého světa. Zúčastnily se pietní akce, prohlédly si novou ves i naše hlavní město a dozvěděly se něco z naší historie a o naší kultuře.
Během organizování nápadu přizvat je k nám vznikla facebooková skupina sdružující ženy tohoto jména a vyšlo mimo jiné najevo, že některé Lidice se každý rok scházejí právě 10. června, aby si událost z roku 1942 připomněly. Jedno takové setkání se konalo např. v brazilské obci Lidice.
Lidice v Panamě, Izraeli, Brazílii i jinde po světě
Jako projev účasti se ve světě přejmenovalo i pár obcí, které přijaly za své jméno Lidice. Některá další města tak pojmenovala své části nebo vystavěla pomník.
V Brazílii se nacházejí hned dvoje Lidice. Městečko Lidice s pěti tisíci obyvateli v přírodní rezervaci Mata Atlantica bylo přejmenováno v roce 1944. Vedle něj najdeme v Brazílii ještě malou vesnici s názvem Nova Lidice. Další ves Lidice se nachází v Panamě, kde ji tak pojmenovali místní zemědělci v 50. letech minulého století v době, kdy ji zakládali.
Čtěte také: Pittsburská dohoda schvalovala spojení Čechů a Slováků v samostatném státě, nebyla však právně závazná.
Pomník připomínající lidickou tragédii najdeme na Kubě v Havaně, v ekvádorském Quitu, americkém Crest Hill či uruguayském Montevideu. Další uruguayské město – Canelones má zase náměstí Lidice, v hlavním městě Mexika se nachází městská část San Jerónimo Lídice a městskou část Lidice najdete i ve venezuelských, peruánských či izraelských obcích.
Historii je potřeba si připomínat
Výčet míst pojmenovaných po středočeské obci vč. kulturních a historických zajímavostí najdete na stránkách Památníku Lidice, stejně tak seznam nositelek jména Lidice nebo Lídice. Přímo v Lidicích se každý rok koná pietní akce, která smutný osud této obce připomíná. Ale nejen ten, na historii je třeba nahlížet v souvislostech.
Památník Lidice spravuje i další pietní místo – Ležáky. I tato malá obec na Chrudimsku byla srovnána se zemí a její obyvatelé vyvražděni. Podobný osud potkal i Český Malín a Kortelisy na území dnešní Ukrajiny, francouzskou obec Oradour-sur-Glane a mnoho dalších.