Levandulová manželství aneb když si Hollywood činil nároky na osobní životy herců

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Během zlatého věku Hollywoodu ve 20. letech 20. století se podle mnohých nebylo proslavit tak těžké, jako je tomu dnes. Nicméně aby se vám to podařilo, museli jste svou image přizpůsobit požadavkům velkých studií. Pro LGBT herce to často znamenalo účelový sňatek s osobou opačného pohlaví.

Kariéra, nebo homosexualita

V průběhu bouřlivých dvacátých let se muži oblékali jako ženy a genderová nekonformita a queer nebyly ve velkých městech takovým tabu, jako tomu bylo o několik let později. Nicméně neplatilo to pro všechny, například pro herce a herečky, především pro ty, kteří byli nebo se chtěli stát slavnými. Hollywoodská studia nechtěla mít potenciální problémy, a tak homosexuální orientaci těchto herců a hereček skrývala formou účelových svazků známých jako levandulová manželství. Jejich cílem bylo zakrýt společensky stigmatizovanou sexuální orientaci jednoho nebo obou partnerů a zachovat neposkvrněný obraz celebrity na veřejnosti.

Levandulové manželství jako řešení

Počátky levandulových manželství sahají na začátek 20. století a jejich název souvisí s tehdy všeobecně přijímaným názorem, kdy levandulová barva byla spojována s homosexualitou. Největšího vrchol těchto svazků nastal ve 20. letech právě díky hollywoodským filmovým studiím. Konec levandulových manželství je spojován až s obecným uvolněním morálky na konci 60. let 20. století.

Levandulová manželství byla částečným řešením „morálních klauzulí“, které byly součástí smluv tehdejších velkých filmových studií. Tyto doložky, které poprvé zavedla společnost Universal, umožňovaly společnosti přestat vyplácet hercům plat, „pokud ztratí úctu veřejnosti“. Chování považované za nepřijatelné se pohybovalo v širokém rozmezí od kriminální činnosti až po spojení s jakýmkoli chováním, které bylo považováno za neslušné nebo překvapující pro společnost. Herci a herečky tak do těchto svazků vstupovaly s cílem udržet svou sexualitu v tajnosti a neposkvrnit si svou kariéru.

Rudolph Valentino

Jedním z prvních spekulovaných levandulových manželství byl svazek herce němého filmu a raného sexsymbolu Rudolpha Valentina a herečky Jean Ackerové z roku 1919. Jejich manželství mělo velmi krátké trvání a Valentino se už v roce 1923 oženil znovu, tentokrát s kostýmní výtvarnicí Natašou Rambovou, a to v době, kdy se jeho kariéra začínala rozjíždět a role, které hrál, byly vnímány jako méně typicky mužské. Jejich manželství skončilo v roce 1925, což vyvolalo některé spekulace, že sňatky „růžového pudřence“, což byla přezdívka, kterou Valentino získal kvůli hraní zženštilých rolí, byly pouze zástěrkou, která měla udržet jeho pověst sexuálního symbolu.

Cary Grant

Určit, kolik hollywoodských párů ve skutečnosti pojilo levandulové manželství, které mělo zakrýt jejich sexualitu, je samozřejmě problematické, protože většina informací je založena na spekulacích. Jedním z často citovaných zdrojů jsou memoáry Scottyho Bowerse s názvem Full Service: Moje dobrodružství v Hollywoodu a tajný sexuální život hvězd. Bowers ve svém vyprávění podrobně popisuje nejrůznější „sexuální setkávání“, heterosexuální i homosexuální, která podle svých slov po druhé světové válce v Hollywoodu organizoval a kterých se účastnil.

Bowers tak například tvrdil, že se více než deset let sexuálně stýkal se slavným hercem Cary Grantem a jeho spolubydlícím Randolphem Scottem. Nic na tom údajně nemění fakt, že herec byl během svého života pětkrát ženatý. Grant zemřel v roce 1986 a mnozí z těch, jejichž životy Bowers popisuje, již také nežijí. Grantova jediná dcera Jennifer veškerá nařčení otce z homosexuality odmítá. V knize je ale mnoho podrobností a fotografií, které někteří považují za dostatečný důkaz.

Rock Hudson

Mezi další často spekulovaná levandulová manželství patřilo i to mezi hercem Rockem Hudsonem a jeho sekretářkou Phyllis Gatesovou. Vzali se v roce 1955 a rozešli se o dva roky později poté, co se začaly hromadit zvěsti o jeho homosexualitě a nevěrách. Mimochodem vlny fám a spekulací kolem Hudsonových afér se rozšířily natolik, že dokonce pomohly podpořit rozvoj bulvární žurnalistiky. V druhé polovině 50. let se na odhalování pravé sexuální orientace celebrit zaměřoval bulvární časopis Confidential. Hudson se ke své sexuální orientaci nikdy veřejně nevyjádřil, v roce 1985 zemřel na AIDS.

Kdo dal před kariérou přednost lásce?

Na závěr je vhodné říci, že ne všichni nátlaku ze strany filmových studií podlehli. Někteří homosexuální herci se navzdory riziku rozhodli žít otevřeně. Například herec William Haines měl ve 20. a 30. letech smlouvu s MGM a zároveň žil s bývalým námořníkem Jimmym Shieldsem. I když se všeobecně vědělo, že mezi oběma muži existuje romantický vztah, Hainesova popularita skončila až tehdy, když dostal od MGM poslední ultimátum: buď se ožení se ženou, nebo ho společnost propustí. Haines se rozhodl stříbrné plátno opustit a založil se svým partnerem úspěšnou firmu na návrh interiérů. Nyní je často považován za jednu z prvních otevřeně homosexuálních hvězd Hollywoodu.

Zdroj: historydaily.org, pinkvilla.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu