Letecké neštěstí v Mnichově z roku 1958. Hráči fotbalového týmu Manchester United se už bohužel na trávník nepodívali

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Psal se rok 1958, když havarovalo letadlo, které na palubě mělo hráče slavného fotbalového týmu Manchester United. Hráči se právě vraceli z fotbalového pohárového utkání v Bělehradu. Tragédii přežil slavný Bobby Charlton, ale mnozí mladí a talentovaní hráči tolik štěstí neměli. Byli to nadějní hráči anglické reprezentace pro MS 1966. Na trávník se už ale bohužel nikdy nepodívali.

Cesta do Bělehradu

Manchester United patří již dlouho mezi nejlepší týmy anglické fotbalové ligy. Bylo tomu tak i na konci padesátých let dvacátého století. Tehdy dvakrát za sebou vyhráli hráči Manchesteru mistrovství a chtěli také bojovat o Evropský pohár. V roce 1958 vyhráli hráči Manchesteru v prvním zápase proti Rudé Hvězdě Bělehrad. V druhém utkání už by jim tak k postupu stačila pouze remíza. Mladý fotbalový tým v čele s jejich manažerem byli odhodláni, že nejvyšší evropskou fotbalovou soutěž vyhrají. 4. února 1958 se tak vydali bojovat do Bělehradu.

Zápas se jim podařilo vyhrát, což také každý očekával. Bujaré oslavy na sebe nenechaly dlouho čekat a hráči si zaslouženě užívali svůj triumf. Po nočních oslavách se pak tým vydal 6. února zpět do Manchesteru. Na palubě letadla byli hráči, trenéři, sportovní novinář, funkcionáři ale také někteří fanoušci. Let probíhal v pořádku, tak jako každý jiný. Letadlo jen potřebovalo přistát v Mnichově a tam doplnit palivo.

Špatné počasí v Německu a nepodařený start

Do Německa letadlo dorazilo ve 14:17. V Německu ale bylo velmi špatné počasí, sněžilo příliš silně a mrzlo. Kapitán letadla však natankoval a po hodině byl připraven znovu ke startu. Letadlu se nepodařilo vzlétnout, stačilo několik vteřin a stroj začal ztrácet výkon, a proto se kapitán rozhodl let odložit. Piloti se po nějaké chvíli pokusili ještě o druhý start, ale ani v tomto případě nebyli úspěšní. Proto se personál letadla rozhodl nechat letadlo raději zkontrolovat a tak byli pasažéři vyzvání, aby vystoupili a odešli do terminálu letiště.

Ze čtyřiačtyřiceti lidí na palubě letadla jich neštěstí nepřežilo třiadvacet

Není důvod let odkládat

Kapitánovi letadla dělala velké starosti zejména námraza a také sníh na křídlech letadla. Chtěl jej nechat omést, ale nakonec si to rozmyslel a společně s technikem se dohodli, že je letadlo v naprostém pořádku a proto není žádný důvod let odkládat. Jelikož byla křídla pokryta jen tenkou vrstvou sněhu, uznali, že není ani důvod křídla letadla námrazy zbavovat. A tak byli všichni pasažéři po patnácti minutách opět posláni na palubu letadla a piloti se chystali na třetí pokus o start. Letadlo sice odstartovalo, ale ihned po startu začal letoun ztrácet výkon a velmi náhle klesala rychlost. Na to už piloti nestihli a ani nemohli zareagovat a tak přišel jen velký náraz a letadlo se zřítilo na zem.

Autor: Karel Mareš
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 2 | Hráči kterého fotbalového týmu byli na palubě tohoto letadla?

Hráči kterého fotbalového týmu byli na palubě tohoto letadla?

zavřít reklamu