Létající talíř se vyvíjel v USA. Problém byl, že moc nelétal

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Létající talíře čili takzvaná UFA. To jsou věci, které mnohým lidem nahání hrůzu. Důvodem je fakt, že se lidé obávají, že to jsou lodě mimozemšťanů, kteří chtějí napadnout naši planetu. V minulosti sice byl zaznamenáno několik okamžiků, které lze přirovnat k mimozemšťanům či létajícímu talíři, ale nikdy nic nebylo dokázáno. Většina lidí si tak jen ze svého strachu pěstuje v hlavě myšlenku toho, že někde existuje ještě jiný život a že právě mimozemští tvorové nás jednoho dne napadnou.

I když je tedy UFO a mimozemšťané téma, o kterém se lze bavit dlouho do noci a o kterém lze neustále spekulovat, pravdou je, že tvar létajícího talíře inspiroval. Například Ve Spojených státech se rozhodli vyvíjet takový létající talíř, který pojmenovali Avrocar. Jeho problémem však bylo to, že i když měl být létající, paradoxně nelétal.

S nápadem sestrojit zvláštní letadlo ve tvaru disku přišel kanadský konstruktér Jack Frost v roce 1947. Kanadský konstruktér původně pracoval na svém nápadu v Kanadě, ale když se nápad poprvé nezdařil, projekt byl ukončen a kanadský konstruktér to zkusil v USA, kde mu americké ministerstvo obrany dalo vonou ruku. Když americké ministerstvo obrany financovalo projekt Kanaďana, Jack Frost nic nenamítal a vytvořil projekt, který měl původně celou řadu názvů – jednu chvilku se jmenoval Projekt Y-2, poté se jednalo o System 606A, později to byl Silver Bug. Nakonec se však jednalo o Avrocar, což byl název, který se nejlépe vžil pod kůži.

Letoun, který nelétal

Zásadní chybou bylo, že Jack Frost toho americkému ministerstvu obrany nasliboval opravdu mnoho. Navíc armáda měla i své požadavky, které chtěla, aby do vynálezu zakomponoval. Armáda toužila po podzvukovém letounu, který bude použitelný na průzkum a dopravu vojáků v terénu.

I když nakonec kanadský konstruktér vytvořil dva prototypy, z nichž byl jeden plně funkční, ukázalo se, že se nejedná o létající talíř, ale spíše o vznášedlo, které bylo nestabilní a které bylo zároveň velice hlučné.

Autor: Vlastimil Vachta
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu