Lego: Neuvěřitelný příběh nejslavnější stavebnice světa lemovaný požáry

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Když se řekne Dánsko, většina z nás si mezi prvními věcmi, které se nám v souvislosti s touto zemí vybaví, představí barevné plastové kostičky, ze kterých se dá postavit téměř cokoli – Lego. Ostatně mnoho turistů při návštěvě Dánska míří kromě Kodaně také do Legolandu. Příběh, který za historií těchto kostiček stojí, by se velmi snadno mohl stát inspirací pro hollywoodský film.

První požár

Příběh Lega začal v jedné malé truhlářské dílně už před více než sto lety. Billund byl tehdy zapadlou vesnicí a Ole Kirk Christiansen byl jen obyčejný truhlář s ambicemi, který svou lásku k hraní si se dřevem přeměnil v podnikání. V roce 1916 si otevřel vlastní dílnu a obchod. Nejprve vyráběl především nejrůznější nábytek a pomůcky do domácnosti. Obchodu se poměrně dařilo, a tak se Christiansen v roce 1924 rozhodl, že své podnikání rozšíří. Bohužel právě v tu dobu jeho synové nešťastnou náhodou zapálili v obchodě hromadu dřevěných třísek, následný požár zničil celou budovu.

Jiní by to možná vzdali, ale Christiansen viděl požár jako „záminku“ k tomu, aby postavil větší a lepší dílnu. Pustil se tedy znovu do práce, bohužel tragédie pokračovaly. V roce 1929 uvrhl americký burzovní krach svět do hospodářské krize a o tři roky později zemřela Christiansenova milovaná manželka. Christiansen, který se potýkal s osobní i finanční katastrofou, propustil velkou část svých zaměstnanců a jen těžko vycházel s penězi.

Nábytek nahradily hračky

Netušil, že zanedlouho tyto tragédie položí základ pro jeden z největších úspěchů v podnikání všech dob. Protože doba byla tak těžká a o nábytek nikdo nestál, Christiansen učinil těžké rozhodnutí využít dřevo k výrobě levného zboží, které by se mohlo skutečně prodávat. Mezi toto zboží patřily i hračky. Zpočátku se toto rozhodnutí nevyplatilo. Christiansen sklouzl až k bankrotu, ale dál vyráběl hračky pro děti. Byla to právě jeho láska k hračkám, co společnost zachránilo. Dokonce svou firmu i přejmenoval, aby odrážel její nový směr. Z dánské věty „leg godt“, jejíž český význam je „hraj si dobře“ se stalo Lego.

Jeho prototypy důmyslných modelů autíček a zvířat i rozkošné tahací hračky se postupem doby staly oblíbené v celém Dánsku. Ukázalo se, že Christiansen je jako výrobce hraček naprosto geniální. Mimochodem jeho bestseller, dřevěná kachna, která po zatažení otevírá a zavírá zobák, je dnes vyhledávaným sběratelským artiklem.

Druhá požár

V roce 1942, kdy bylo Dánsko okupované Německem, ohrozil existenci firmy další požár, celá továrna totiž opět lehla popelem. Navzdory těžkostem se Christiansen znovu dokázal odrazit ode dna. Když skončila druhá světová válka, mnoho tradičních produktů používaných k výrobě spotřebního zboží nebylo k dispozici. V důsledku toho se mnoho výrobců zaměřilo na pokrok v oblasti plastů, aby vytvořili levné alternativy.

zdroj: pixabay.com

Dřevo nahradil plast

Z tohoto důvodu také Christiansen už v roce 1946 koupil první dánský stroj na vstřikování plastů a začal s ním experimentovat pro své hračky. V roce 1949 společnost začala prodávat první „automaticky spojitelné kostky“.  Ty  vypadaly podobně jako moderní kostičky Lega a byly inspirovány sadou kostek, které vynalezla britská společnost Kiddicraft. Christiansen a jeho syn Godtfred vylepšili britský design a v roce 1949 začali prodávat plastové kostky se spojovacími kolíky na horní straně a trubkami na spodní straně, které vstoupily do historie jako Lego.

Unikátní systém propojitelnosti

Ole Kirk Christiansen zemřel v roce 1958, jeho syn v té době již realizoval princip využití jednoduchých kostiček jako základu plnohodnotného „systému hry“. Systém byl navržený tak, aby všechny kostičky byly vzájemně propojitelné, čímž by mohly více rozvíjet fantazii dětí. Zjednodušeně řečeno to znamená, že jakákoli kostka Lego vyrobená od roku 1955 může být propojena s jakoukoli jinou.

Třetí požár

Pouhých pět let po uvedení tohoto systému postihl společnost Lego třetí katastrofální požár. Při požáru shořely všechny zásoby dřevěných hraček, a tak se následně společnost rozhodla dřevo nadobro opustit a přejít pouze na plast. Toto rozhodnutí se ukázalo jako správné. Billund je dnes turistickou atrakcí a LEGO Group průmyslovým titánem, ostatně velký závod na výrobu legendárních kostiček najdeme také v Kladně. To by se však pravděpodobně nikdy nestalo nejen bez geniálního nápadu Ole Kirka Christiansena, ale možná ani bez požárů, které málem třikrát zničily sen jedné rodiny.

Zdroj: lego.com, companieshistory.com, britannica.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu