Španělská královna Jana I. Kastilská, řečená Johana Šílená, žila v letech 1479 až 1555. I když patřila do královského rodu, její život byl nezáviděníhodný. Možná, kdyby nepotkala svého manžela Filipa Sličného, prožila by ho mnohem lépe.
Doplatila na svou velkou lásku, kterou k němu zahořela. Vliv na její život měly i rodinné dispozice k duševní poruše. Jaký byl život této nešťastné ženy?
Láska na první pohled
Johana bývala tmavooké děvčátko, které okolí udivovalo svojí krásou. Povahově byla málomluvná a spíše uzavřená do sebe. Se svými královskými rodiči často cestovala, měla hudební vlohy a uměla hrát na kytaru. Zničující požár při dobývání Granady, který jako třináctiletá zažila, mohl mít na její duševno neblahý vliv.
Když jí bylo šestnáct let, stala se součástí dynastických plánů rodičů, kteří jí vyhlédli ženicha v královských kruzích až v dalekém rakouském království mezi Habsburky. Filip Sličný mladou infantku okouzlil natolik, že se do něho okamžitě zamilovala. Jejich svatba se uskutečnila hned na druhý den od jejich prvního setkání.
Zpočátku i Filip Sličný své krásné novomanželce lásku opětoval, ale jeho velké srdce potřebovalo mít žen okolo sebe více. Jedna mu nestačila, k tomu rád trávil svůj čas i na častých cestách nebo lovu. S tím se však Johana nehodlala smířit a dělala mu žárlivé scény.
Johana se stala na Filipovi sexuálně závislá
Kvůli tomu manželovi zcela podléhala, čehož on uměl dobře využívat ve svůj prospěch. Postupně ji izoloval od jejích španělských příbuzných, zadržoval dopisy určené pro Johanu a jeho zamilovanost se kvůli její žárlivosti pomalu vytrácela. Ne však láska Johany k němu – ona jím byla přímo posedlá. Nic nezměnilo ani narození prvního dítěte.
Johana těžce snášela odloučení od svého manžela, a na její duševní svěžesti nepřidaly ani jeho milostné avantýry s milenkami. Jedné dokonce ustřihla tlustý pramen vlasů těsně u hlavy. Manželství s Filipem Sličným však nemělo dlouhého trvání. I přesto stihla do roku 1506 porodit celkem šest dětí.
Cesta s mrtvolou přes celé Španělsko
V září 1506 ve svých 28 letech Filip náhle zemřel, když se rozehřátý napil ledové vody. Je však možné, že byl otrávený. Johana jeho ztrátu neunesla a dlouhé dny truchlila. V té době byla opět těhotná, svou poslední dceru porodila v lednu následujícího roku. Nechala dokonce exhumovat tělo svého manžela, aby ho mohla v rakvi přepravit do Granady. Její chování, kdy tlející tělo milovaného Filipa v rakvi líbala, okolí bralo jako projev duševní choroby.
Čtěte také: Portrét muže s hlavou proraženou dřevcem, Gregor Baci po tomto zranění žil ještě rok.
Internace na zámku Tordesillas
Je pravděpodobné, že se u ní plně rozvinula schizofrenie, kterou podědila po své babičce. Nový kastilský panovník Ferdinand Aragonský, který se vlády ujal s Johaniným souhlasem, ji nechal uvěznit na zámku v městě Tordesillas.
Zde odloučená od společnosti prožila Johana celých padesát let svého života. Zprvu zde žila i se svojí nejmladší dcerou Kateřinou, která byla v roce 1525 provdána. Zdravotně na tom začala být špatně ve věku šedesáti let, ochrnula na jednu nohu a trpěla proleženinami i kvůli nedostatečné hygieně.
Johana Šílená zemřela 12. dubna 1555 ve věku sedmdesáti pěti let.