Lajku zná každý, do vesmíru se ale podívala spousta dalších zvířat před ní i po ní

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Znáte Lajku? Proč se vlastně ptáme, tu zná přece každý. Od letu prvního živého tvora na oběžnou dráhu Země uběhlo už dlouhých 63 let. Hranici vesmíru jako první ale překonaly octomilky již 2 roky po konci 2. světové války.

Octomilky a opice vynesla raketa V-2

Za hranici vesmíru je považována výška 100 kilometrů a právě ta se stala první metou v dobývání všehomíra. Američané za tuto hranici poslali prvního živého tvora již v roce 1947. Speciálně upravenou (původně německou vojenskou) raketu V-2 odpálili z White Sands v Novém Mexiku. Její posádku tvořily vinné mušky – octomilky. Podívaly se do výšky 109 kilometrů a poté se bezpečně vrátily zpět na zemský povrch.

O dva roky později vyslali do vesmíru stejným způsobem opici. Makak se jmenoval Albert a udusil se při návratu. Obdobně zahynul i druhý makak zvaný Albert II, který dosáhl výšky 134 kilometrů.

Psí pozdravy z hranice kosmu

Sověti nemohli zůstat pozadu a také vyslali živé tvory. Do výšky 110 km je vynášela rovněž upravená raketa V-2. Když se psi Cigan a Dežik bezpečně vrátili v kapsli domů, dali si za cíl vyslat první zvíře na oběžnou dráhu. Mezitím ale vysílali i další psy, např. fenka Odvažnaja se tak vysoko proletěla hned pětkrát a Lisa 2 a Ryžik 2 jako první otestovali vesmírné skafandry v otevřeném prostoru.

Další zvířata se vydala na daleký výlet i ze základny v USA. Myši Mildred a Albert a opičky Patricia a Mike se v roce 1952 sice podívaly „jen“ do 55km výšky, zato ale přečkaly rychlost 3200 km/h. Při letu je snímala kamera.

Lajka svou misi nepřežila

Američané si připsali prvenství v podobě živého tvora na hranici kosmu, Sověti proto museli zajít dál. V roce 1957 opravdu jako první vypravili živého tvora na oběžnou dráhu Země. Stala se jím světoznámá toulavá fenka Lajka vyslaná z kosmodromu Bajkonur na Sputniku 2. Ta svou misi ale nepřežila pravděpodobně kvůli technické závadě, která způsobila přehřátí kabiny a následně i fenky.

Američané je následovali hned další rok, kdy primát (kotul) Gordo nepřežil návrat kvůli selhání padáku.

V roce 1960 se první sovětší psi – Belka a Strelka vrátili v pořádku. Spolu s nimi odstartovali i králík, potkani a myši. Během padesátých let vyslali Sověti do vesmíru celkem 29 letů, jichž se zúčastnilo 36 psů. Nepřežilo to 15 z nich.

První lidoop se těšil zájmu ještě 20 let poté

Prvním lidoopem ve vesmíru se stal šimpanz Ham na začátku roku 1961. Jeho let trval 16 minut a dosáhl při něm výšky 185 kilometrů. Při jeho misi se testovala nová kabina Mercury, kterou vynesla raketa Redstone. Opičák se v pořádku vrátil a těšil se velké popularitě ještě dlouhá léta poté.

Čtěte také: Coca-Cola vs. Pepsi a jejich souboj o dobytí vesmíru. Který sycený nápoj byl první a jak se chová sodovka ve stavu beztíže?

Obě velmoci svými pokusy testovaly technologie za stejným účelem – dostat bezpečně na oběžnou dráhu a zase zpátky člověka. To se povedlo hned v dubnu téhož roku, kdy do vesmíru vzlétl Jurij Gagarin.

Dokážou dělat pavučiny ve stavu bez tíže?

Tím však vysílání zvířat do vesmíru neskončilo. Rusko a USA nebyli jedinými státy, které tyto testy prováděly. Zkoušela to i Čína, Japonsko, Francie a později Írán. Francouzi například vyslali v roce 1963 do vesmíru první kočku, kterou odchytili v pařížských ulicích. Jmenovala se Félicette. Uvádí se i historka, že původně chtěli vyslat kocoura Felixe, který jakoby něco tušil a raději utekl.

V roce 1975 se na vesmírnou stanici Skylab dostali první pavouci – Anitta a Arabella Vědci totiž byli zvědaví, zda tito tvorové jsou schopni spřádat své sítě i v beztížném stavu. Experiment ukázal, že jim to nečiní potíže. Spolu s nimi letěly myši a první ryby.

Do kosmu se v rámci činnosti člověka dostala pestrá přehlídka různých tvorů, vedle zmíněných můžeme uvést ještě želvy, hlemýždě, žáby, mloky, různé druhy hmyzu a jeho larvy a také bakterie. Z Československa se do kosmu podívaly laboratorní myši a japonské křepelky.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT