Která pohádka byla inspirována skutečným kriminálním příběhem a jak původně skončila Karkulka aneb nejoblíbenější pohádkové příběhy všech dob

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

K vánočním svátkům od nepaměti patří také pohádky, při jejichž sledování se u televize sejdou často hned tři generace, děti, rodiče i prarodiče. I když se každý rok natáčejí pohádky nové, mnoho z nás má Vánoce spojeny již po celá desetiletí s legendárními pohádkami typu Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Pyšná princezna, Byl jednou jeden král či Princ a večernice. Víte, jaké pohádkové příběhy jsou celosvětově nejoblíbenější?

Popelka

Popelka je jedním z příkladů klasických pohádek pro děti. Byla jednou jedna pracovitá dívka se zlatým srdcem a zlou macechou. Od kmotřičky víly se jí dostalo proměny a na plese se setkala s princem, který se do ní zamiloval a následně ji vypátral podle ztraceného skleněného střevíčku. Ačkoli nejznámější verzi Popelky zaznamenal v 17. století francouzský spisovatel Charles Perrault, podle uznávané webové stránky Sur La Lune Fairy Tales  na světě existuje až 1 500 variant této pohádky, včetně Dívky s růžovými střevíčky ze starého Egypta či čínské verze z 9. století n. l.

foto: Pixabay

Kráska a zvíře

Žádná zápletka nemůže být romantičtější, než když se mladá dívka nabídne jako rukojmí, aby osvobodila svého otce ze zámku strašlivého Zvířete. Když se do Zvířete navzdory jeho vnějšímu vzhledu zamiluje, promění se v krásného prince. Kdo z nás nesnil o romantické lásce, která má moc vykoupit a proměnit? Není divu, že Kráska a zvíře, původně francouzský příběh, je druhou celosvětově nejoblíbenější pohádkou.

Červená Karkulka

Příběh byl pravděpodobně zamýšlen jako varování pro děti, aby se řídily pokyny svých rodičů, na druhou stranu je ale vzpurná postava Červené Karkulky jednou z nejmodernějších pohádkových hrdinek, se kterými se lze v klasických pohádkách setkat. Karkulka se vydává na návštěvu k babičce s instrukcemi, aby nesešla z lesní cesty, které nerespektuje, čímž na sebe upoutá pozornost mluvícího vlka, který se vydává babičku sežrat a poté vydává se za ni. Co se stane dál, záleží na tom, jakou verzi čtete nebo na jakou verzi se díváte. Ve francouzské verzi ze 17. století, kterou napsal Charles Perrault, vlk Karkulku sežere. Konec. V jiných vyprávěních napříč Evropou, Severní Amerikou, Čínou i Japonskem ji na poslední chvíli zachrání chlapík se sekerou, nebo se vlk udusí její kapucí, případně sežere babičku i Karkulku, ale poté je nucen je vyvrhnout.

foto: Pixabay

Kocour v botách

Důkaz, že hlavními hrdiny pohádek mohou být nejen lidé, ale i zvířata. Kocour se vydává za sluhu šlechtice a nakonec jeho chytrá taktika přinese jeho mladému pánovi slávu, bohatství i lásku. Příběh byl pravděpodobně poprvé zaznamenán v Itálii v 16. století, ale zdá se, že Kocour „získal“ své boty až asi o 100 let později ve Francii, ve stejné knize příběhů s Popelkou či Kráskou a zvířetem. Proč boty? V době, kdy chudí lidé chodili většinou bosi, byly boty důležitým symbolem lepšího společenského postavení. Navíc obuv je důležitá v mnoha populárních pohádkách, například Popelčin střevíček či červené taneční střevíčky, které se objevují ve Sněhurce a sedmi trpaslících

Jeníček a Mařenka

Další velmi známá pohádka je jednou z mála, která nesouvisí s láskou či princeznou, ale naopak s hladem. V době „hladomoru“ jsou Jeníček a Mařenka ponecháni v hlubokém lese. Hladové děti, které neodolaly a jedly kousky pravé perníkové chaloupky, jsou zajaty „kanibalskou čarodějnicí“, nakonec ji musí strčit do její vlastní ohnivé pece, aby unikly. Toto vyprávění je v mnohém stejně morbidně fascinující jako skutečný kriminální příběh. Někteří badatelé se domnívají, že velký hladomor v Evropě ve 14. století inspiroval první známou německou verzi Jeníčka a Mařenky, kterou později zaznamenali slavní bratři Grimmové. Bez ohledu na to je tento hrůzostrašný příběh jedním z nejrozšířenějších po celém světě, mezi jeho varianty patří i ruské lidové pohádky o Babě Jaze, čarodějnici, která žije v domě na kuřích nožkách.

Autor: Eliedion – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61789588

Jack a fazolový stonek

Konečně pohádka, kde je hlavním hrdinou chlapec. Jack je odvážný šibal a porušovatel pravidel, ne nepodobný Petru Panovi. Jedinou rodinnou krávu vymění za hrst kouzelných fazolí. Když přes noc vyroste obří fazolový stonek, Jack se chopí příležitosti a po stonku vyšplhá do země obrů, kterým ukradne veškerý majetek.

Zdroj: surlalunefairytales.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu