Kruhy v obilí: Studují se už desítky let, zásadní otázka ale stále zůstává. Kdo nebo co je vytváří?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Před několika málo desetiletími se kruhy v obilí, které se záhadně objevovaly na polích, těšily velkému zájmu veřejnosti i médií. Poté ale zájem o ně výrazně opadl, a možná i proto se snížilo i jejich množství. Co se vlastně nejrůznějším odborníkům o těchto zvláštních úkazech za roky studia podařilo zjistit?

Fenomén i záhada v jednom

Kruhy v obilí je obecný název, který se používá pro zvláštní obrazce, které se přes noc záhadně objeví na polích a které jsou často připisovány mimozemšťanům. Tento fenomén od nepaměti vyvolává u veřejnosti i médií nadšení, obavy, intriky i touhu tuto záhadu odhalit. Kruhy v obilí inspirovaly nespočet knih, blogů, fanouškovských skupin, a dokonce i hollywoodských seriálů a filmů, jako jsou Akta X či Znamení.

Výskyt prvních kruhů

Výskyt „kruhů v obilí“ je hlášen už po staletí. Jedním z důkazů je dřevoryt z roku 1678, který zřejmě zobrazuje pole ovesných stébel rozložených do kruhu. Někteří ho považují za první zachycení tohoto jevu v historii. Nicméně existují i názory, že pravda je v tomto případě jiná. Dřevoryt pouze ilustruje jednu lidovou legendu, podle níž farmář řekl dělníkovi, s nímž byl ve sporu, že „raději zaplatí samotnému ďáblu“, aby posekal jeho ovesné pole, než aby mu zaplatil požadovaný poplatek. Zdroj sklizně tak není neznámý ani tajemný, je jím sám Satan, kterého i s kosou, rohy a ocasem, lze na dřevorytu vidět.

Celosvětový fenomén kruhů v obilí v souvislosti s UFO do velké míry předznamenala událost z australského Tully v roce 1966, kdy místní farmář uvedl, že viděl, jak se z bažinaté oblasti vznesl létající talíř a odletěl. Když to šel prozkoumat, spatřil kruhovou plochu ze zploštělého rákosí a trávy, o níž se domníval, že ji vytvořila mimozemská kosmická loď. Zpráva o UFO se ihned dostala do tisku a vzbudila zájem veřejnosti. Podle časopisu Australian Geographic byl ale kruhový otisk s největší pravděpodobností výsledkem neobvyklého chování zvířat.

Obrazec v obilí zblízka.
zdroj: unsplash.com

UFO a kruhy v obilí

Ve skutečnosti se první skutečné kruhy v obilí objevily až v 70. letech 20. století, kdy se na anglickém venkově začaly objevovat jednoduché kruhy. Počet a složitost těchto kruhů se poté dramaticky zvyšovaly a vrcholu dosáhly v 80. a 90. letech 20. století, kdy vznikaly stále složitější obrazce, včetně těch, které údajně znázorňovaly složité matematické rovnice.

V červenci 1996 se objevil jeden z nejsložitějších a nejpůsobivějších kruhů nedaleko tajemného a světoznámého monumentu Stonehenge. Jednalo se o úžasný fraktální obrazec zvaný Juliina množina. Zatímco některé jednoduché nebo hrubé kruhy by se daly vysvětlit jako důsledek podivného meteorologického jevu, tento jednoznačně prokázal inteligenci. Jedinou otázkou bylo, zda tato inteligence byla pozemská nebo mimozemská. Zájem vzbudil tento obrazec též proto, že se prý objevil za necelou hodinu a ve dne. Tento kruh se stal jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších v historii.

Jak tedy kruhy v obilí vznikají?

Na rozdíl od jiných záhadných jevů, jako jsou psychické síly, duchové nebo Yetti, není pochyb o tom, že kruhy v obilí jsou „skutečné“.  Často jsou připisovány mimozemským civilizacím. Při objasňování kruhů se lze zaměřit na vnitřní a vnější důkazy. Vnitřní informace zahrnují obsah a význam obrazců, tedy zda existuje něco, co by naznačovalo, že informace obsažené v „poselstvích“ jsou mimozemského původu. Vnější informace, včetně fyzické konstrukce samotných obrazců v obilí, se zaměřují na to, zda existuje něco, co by naznačovalo, že obrazce vytvořilo něco jiného než lidé.

V průběhu let se objevilo mnoho teorií o tom, co tyto obrazce vytváří, od pravděpodobných až po absurdní. Například na počátku 80. let 20. století bylo běžné vysvětlení, že kruhy v obilí vznikly náhodou při bujaré sexuální aktivitě ježků. Podle jiných teorií jsou kruhy vytvářeny lokalizovanými větrnými vzorci nebo vědecky nezjistitelnými energetickými poli Země.

Navzdory všem teoriím se ale stále jako nejpravděpodobnější jeví ta, že za vznikem kruhů v obilí vždy stál člověk. V roce 1991 se totiž dva muži přiznali, že různé obrazce v obilí vytvářeli desítky let jako žert, aby si lidé mysleli, že u nich přistálo UFO. Jako inspiraci uvedli právě článek o UFO z roku 1966 v Austrálii.

Nikdy ale netvrdili, že vytvořili všechny obrazce, proto tak existují i nadále badatelé, kteří v obilí stále hledají ty, které nelze vysvětlit neboli „pravé kruhy v obilí“.

Zdroj: latimes.com, washingtonpost.com, nature.com, livescience.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu