Král Músa Keita I: Nejbohatší člověk v historii lidstva žil v Africe

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Na světě žije jedno procento nejbohatších lidí, kteří mají dvakrát větší majetek než zbytek lidstva dohromady. Každým rokem se stanovuje žebříček miliardářů – a pravidelně se v něm na prvních příčkách objevují jména jako je Jeff Bezos, Bill Gates nebo Warren Buffett.

Přesto i oni se svým miliardovým majetkem jsou pouhými žabaři oproti nejbohatšímu člověku v historii lidstva. Toho byste kupodivu nenašli ani na bohatém Západě, dokonce ani nežije v současné době.

Sůl a zlato jak zdroje nesmírného bohatství

Pojďme se podívat do západní Afriky ve 14. století, kdy zde v Říši Mali vládl král Músa Keita I. Vládcem Malijské říše se stal v roce 1312. V té době oplývala neuvěřitelným přírodním bohatstvím, a to zlatem a solí. Oproti občanskými válkami zmítané Evropě to byl podstatný rozdíl.

Músa Keita I. vládl prosperující zemi, kterou se mu podařilo rozšířit o další dobytá města. Jeho říše tak zabrala velkou část západní Afriky. Společně s tím, jak se zvětšovalo území, kterému vládl, rostlo i jeho bohatství. A to hlavně díky nalezišti zlata. V té době bylo Mali největším producentem zlata na světě.

Pouť do Mekky

O stěží představitelném bohatství krále Músa Keita I. vypráví na sobě nezávislí autoři, kteří sledovali královu cestu do Mekky, tudíž nemusíme o tom pochybovat. V dnešní měně by se jeho majetek dal odhadnout na 500 miliard amerických dolarů. Během své poutě do Mekky v roce 1324 král přispěl k rozšíření islámu v severní Africe a na Blízkém východě. Jeho procesí se údajně účastnilo na 60 tisíc mužů, 12 tisíc otroků, z nichž každý nesl čtyři libry ve zlatých cihlách. Músa zlato po cestě rozdával chudým.

Nepřehlédněte: Krakatoa – výbuch sopky slyšeli skoro 5000 km daleko, ochladil planetu a inspiroval Čapkovo dílo Krakatit.

Budování mešit a univerzit

Jako silně věřící muslim nechal vybudovat velký počet mešit a univerzit, z nichž některé stojí dodnes. Například jedna z nich – mešita v Džinguereberu – je zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO. Město Timbuktu se za vlády Músy stalo centrem obchodu, kultury a islámu. Byla zde zbudována univerzita a město bylo i centrem islámské učenosti.

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu