Kořeny stomatologie jsou plné bolesti. Jaké to bylo jít k zubaři ve středověku?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Návštěva stomatologické ordinace obecně nepatří k oblíbeným zážitkům. Dokážete si ale představit, že byste podstoupili zubařský zákrok bez jakéhokoli znecitlivujícího prostředku? Až budete příště sedět v zubařském křesle, věnujte chvilku času tomu, abyste ocenili zázraky moderní stomatologie. A buďte vděční, že nemusíte zažívat muka našich předků.

Počátky ve starověkém Egyptě

Počátky zubního lékařství jsou mnohem starší, než by se dalo očekávat. První důkazy o zubní péči pocházejí od starých Egypťanů. Kolem roku 2500 př. n. l. začali Egypťané používat k čištění zubů směs mědi a soli. Podle dnešních měřítek se to může zdát jako primitivní metoda, ale ve skutečnosti to byla docela účinná prevence zubního kazu.

Egypťané také vyvinuli další způsoby ošetření zubů, například výplně z pryskyřice. Vytržené zuby nahrazovali umělými náhradami z kovů, kostí nebo slonoviny. To je známo díky archeologickým nálezům u egyptských mumií. V některých případech bylo dokonce zjištěno, že egyptské mumie měly zuby, které byly transplantovány od jiného člověka. 

Středověké zubní praktiky

Ve 13. století byly ve Francii zubní operace, včetně extrakcí zubů, údajně rutinní záležitostí. Koncept vytržení zubu pomocí kleští se často používal k léčbě mnoha problémů v dutině ústní po celý středověk. Zajímavé je, že „odborníci“, kteří tyto extrakce ve středověku prováděli, nebyli lékaři, ale holiči.

Ti začali ve 14. století používat k extrakci zubů z úst svých pacientů nástroj, který se označoval jako „zubní pelikán“ nebo „zubní klíč“. Oba tyto nástroje byly podobné a jednalo se o předchůdce dnešních kleští.

Otevřená ústa u zubře.
zdroj: unsplash.com

Leonardo da Vinci a první zubní vrtačka

V roce 1500 Leonardo da Vinci navrhl první zubní vrtačku na světě, která se skládala z vrtáku upevněného na rukojeti. Da Vinciho „vrtačka“ značně předběhla svou dobu, s podobnou konstrukcí přišel později až v 19. století zubař James Beall Morrison. Jeho zubní vrtačka byla poháněna nožním pedálem a byla první, která se používala v klinickém prostředí.

Novověké období

Zdravý úsměv byl vždy považován za znak krásy, ale historie stomatologie je z velké části historií bolesti a utrpení. Kolem roku 1730 se stomatologie změnila díky Pierru Fauchardovi, který provedl různá vylepšení lékařských nástrojů, inspirovaná například nástroji, které používali klenotníci a hodináři.

Jeho nástroje usnadnily nejen práci zubaře, ale pacienti byli při zákroku mnohem klidnější. Zavedl také rovnátka, která byla zpočátku vyráběna ze zlata, jako první popsal paradontózu a odhalil též pravou příčinu zubního kazu.

Zrod moderní stomatologie v 19. století

V 19. století došlo k obrovské změně ve způsobu provádění stomatologických zákroků. Ke zmírnění bolesti nebo k uspání pacienta se začaly používat léky proti bolesti a anestezie, aby návštěva zubaře byla téměř bezbolestná.

První časopis na světě zaměřený na zubní lékařství a péči o zuby s názvem American Journal of Dental Science vyšel v roce 1839. O sedm let dříve vynalezl James Snell první polohovatelné křeslo určené speciálně určené pro práci zubního lékaře. V roce 1875 si Američan George F. Green nechal patentovat první elektrickou zubní vrtačku a v roce 1896 byl pořízen první zubní rentgen.

Zdroj: historyextra.com, centercitydentist.com, meadowsfamilydentistry.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu