Koňákov 1906: smuteční hosté se během pohřbu schovali před deštěm v kapli, tu záhy zasáhl kulový blesk a 13 jich zabil

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Píše se 17. květen roku 1906 a stovka smutečních hostů se chystá na poslední cestu vyprovodit rolníka Michala Farna. S nebožtíkem se loučí už v jeho domě, odkud s rakví vyrážejí k nedalekému hřbitovu, kde se na vyvýšeném místě nad obcí také nachází evangelická kaple. Je nová, svému účelu slouží sotva 17 let. Nad vsí se kupí těžká šedá mračna, zvedá se vítr a všem je jasné, že se blíží bouře. Během krátké chvíle z nebe opravdu začnou padat provazce vody a smuteční obřad musí být přerušen, než se lidé schovají vevnitř, případně alespoň u zdi pod venkovní stříškou. Pak se náhle ozve ohlušující rána a většina přítomných ztrácí vědomí. To do budovy vletěl kulový blesk a zanechal za sebou 13 mrtvých.

Místní učitel se je marně snažil varovat

Malá obec Koňákov či polsky Koniaków dnes patří pod hraniční město Český Těšín a nachází se přibližně 4,5 km západně od něj. Místní obyvatelé si tu dodnes připomínají tragédii, která před více než sto lety postihla jejich předky. Mnozí z nich o ní vědí z vyprávění svých rodičů a prarodičů, kterých se nějakým způsobem přímo dotýkala. Všichni se shodují v tom, že toto neštěstí nemá na Těšínsku obdoby.

Když se obřad kvůli dešti přesunul pod střechu kaple, pastor Jan Pindóra pokračoval ve smuteční řeči. Jeho slova často přerušovalo hlasité hřmění, bouře zuřila přímo nad nimi. Nikdo si však neuvědomoval, že se nacházejí na místě, kde se úder blesku dá očekávat. Budova kaple na sobě měla hned několik kovových prvků, stála na kopci prakticky přímo pod vzrostlým stromem a neměla bleskosvod. Místo něj naopak její střechu zdobil velký kovový křiž. Když se místní učitel Jan Siwy dozvěděl o absenci hromosvodu, snažil se všechny varovat a přimět je místo opustit. Do deště se ale nikomu znovu nechtělo a na potenciální nebezpečí, o němž je právě informoval, nikdo nebral ohled.

Blesk za sebou nechal 13 mrtvých a mnoho sirotků

Když do kaple opravdu záhy vletěl kulový blesk, elektrický výboj projel celým davem. Všichni totiž na sobě měli mokré oblečení. Na místě zůstalo 13 mrtvých a 22 zraněných. Blesk se dovnitř dostal zvonicí a jako prvního nejspíše usmrtil zvoníka.

Čtěte také: Orkán v roce 2004 zničil tisíce hektarů lesa v Tatrách, z hor smetl českého turistu a zabil muže v autě.

Sám farář Pindór si odnesl trvalé následky v podobě oslabeného zraku. Jakmile se probudil z bezvědomí, uslyšel okolo sebe jen sténání a ihned zjišťoval následky nečekaného zásahu shůry. Největší šok ho čekal venku. Čtyři lidé, kteří se opírali o zeď kaple, aby se co nejméně vystavovali dešti, tu stále stáli, ale už bez života.

Pindór se nechal ošetřit až poté, co nezranění uložili nebožtíkovu rakev do hrobu a on sám dokončil obřad. Léčil se dlouho se zánětem v očích a některé zdroje uvádějí, že dočasně oslepl. Zranění utrpěl i učitel Siwy a jeho dcera. Po mrtvých také zůstaly vdovy a mnoho sirotků, v rodině místního hospodského rovnou deset, z nichž nejmladšímu děvčeti byl pouhý rok.

Zdroje: Wikipedia, Osudové okamžiky (ceskatelevize.cz), rozhlas.cz



Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu